przepisy

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Lista ras uznawanych w Polsce za agresywne

2024-06-18 7:20

Marzy ci się rottweiler lub buldog amerykański? Bez zezwolenia nie możesz ich kupić. Według przepisów, na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie ras psów uznawanych w Polsce za agresywne najpierw należy uzyskać odpowiedni dokument. Jak to zrobić? Jaki jest koszt wydania takiego zezwolenia? Które psy znajdują się na liście? Szczegóły w artykule poniżej.

Zezwolenie na hodowanie lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną

Choć wydawać by się mogło, że w każdej chwili możemy kupić psa takiego, jaki się nam marzy, sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. W przypadku ras tzw. agresywnych do nabycia psa musimy zdobyć odpowiednie zezwolenie. Otrzymamy je tylko wtedy, jeżeli zapewnimy organ wydający dokument, że pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi lub zwierząt. Zezwolenie powinniśmy załatwić jeszcze przed kupnem psa lub rozpoczęciem hodowli psów.

Jak uzyskać zezwolenie na posiadanie rasy psów agresywnych?

By uzyskać zezwolenie na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną należy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy, na terenie której planujemy prowadzić hodowlę psów. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu, wniosek można złożyć także online. We wniosku należy podać:

  • dane wnioskodawcy (właściciela) psa
  • nazwę rasy psa
  • liczbę zwierząt
  • opis miejsca i warunków w jakich wnioskodawca zamierza utrzymywać psa (mieszkanie w bloku, dom wolno stojący, rodzaj ogrodzenia)
  • oraz (o ile są znane) inne dane dotyczące psa np.:
  • pochodzenie
  • datę urodzenia
  • płeć
  • sposób oznakowania
  • adres miejsca utrzymania

Do urzędu należy dostarczyć także potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia.

Ile trzeba czekać na takie zezwolenie? Jaki jest koszt?

Na zezwolenie czeka się nie dłużej niż miesiąc. Termin może się jednak wydłużyć do 2 miesięcy. Wtedy zostaniemy uprzednio o tym poinformowani. Koszt zezwolenia wynosi 82 złote.

W przypadku, gdy urząd odmówi wydania zezwolenia, można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Mamy na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję.

Rasy psów uznane w Polsce za agresywne - lista

W Polsce mamy jedenaście ras psów uznanych za agresywne. Pełną listę znajdziesz w galerii poniżej.

Właściciel agresywnego psa dostał wyrok

Czy rozpoznasz rasy psów? To QUIZ dla prawdziwych fanów czworonogów!

Pytanie 1 z 15
1. Rasa na zdjęciu to:
Czy rozpoznasz rasy psów? To QUIZ dla prawdziwych fanów czworonogów!