Łynostrada się rozrasta. Oficjalnie dotarła do Bartoszyc
Łynostrada to popularny szlak rowerowy w województwie warmińsko-mazurskim, który biegnie wzdłuż malowniczej rzeki Łyny, oferując zarówno amatorom, jak i bardziej doświadczonym rowerzystom, interesującą trasę do pokonania. Całkowita długość szlaku to około 116 km, a jego główne odcinki łączą Dobrzyń koło Nidzicy z Lidzbarkiem Warmińskim. Jednak już wcześniej zapowiadano, że trasa ta będzie się rozrastać. Oficjalnie szlak dotarł do kolejnego miasta, a wkrótce pojawi się w kolejnych miejscowościach.
- Szlak Rowerowy Łynostrada coraz dłuższy! Właśnie oficjalnie zawitał do Bartoszyc, a niebawem oznakowany zostanie również do Sępopola i Stopek. Zgodnie ze zgłaszanymi od lat oczekiwaniami, a także otrzymanym przez PTTK grantem na ten cel z samorządu Warmii i Mazur, kończą się też prace znakarskie nad przedłużeniem szlaku pomiędzy źródłami rzeki Łyny a Nidzicą – poinformował olsztyński radny Paweł Klonowski.
Łynostrada – jak przebiega szlak?
Łynostrada to malownicza trasa rowerowa, która przebiega przez wiele miast i wsi Warmii i Mazur. Zaczyna się w Olsztynie, a jadąc przez Redykajny, można dotrzeć do miejscowości takich jak:
- Brąswałd;
- Barkweda;
- Cerkiewnik;
- Swobodna;
- Dobre Miasto;
- Kunik;
- Smolajny;
- Łaniewo;
- Lidzbark Warmiński;
- Bartoszyce.
W Lidzbarku Warmińskim trasa łączy się ze szlakiem Green Velo. Łynostrada oferuje nie tylko piękne widoki, ale też wyzwania terenowe, które sprawiają, że jest to szlak polecany przede wszystkim dla rowerzystów z doświadczeniem. Zróżnicowana nawierzchnia, miejscami asfaltowa, a na niektórych odcinkach szutrowa, wymaga pewnych umiejętności u rowerzystów, ale w zamian gwarantuje wyjątkowe wrażenia z jazdy. To trasa, która pozwala poznać uroki Warmii i Mazur, z dala od tłumów, w otoczeniu dzikiej przyrody i historycznych miejsc.
Na szlaku można zobaczyć m.in. dom, w którym urodziła się poetka Maria Zientara-Malewska w Brąswałdzie, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brąswałdzie, kościół pw. św. Katarzyny w Cerkiewniku czy zespół pałacowo-parkowy w Smolajnach. Dodatkowo szlak przebiega przez historyczne miasta, w których można podziwiać cenne zabytki. Trasę można też potraktować jako rowerową wersję Szlaku Kopernikowskiego, bo przebiega ona przez miasta, z którymi związany był wielki astronom.
Polecany artykuł: