Ciekawostka

Leży w pobliżu centrum Olsztyna i wygląda bajecznie wiosną. Zobacz piękny rezerwat Mszar [ZDJĘCIA]

2024-04-28 13:51

Olsztyn może pochwalić się dwoma rezerwatami w obrębie miasta. Jeden z nich to Redykajny, a drugi – Mszar. To ten właśnie znajduje się niedaleko centrum, tuż obok Jeziora Długiego. Utworzono go, aby chronić tereny torfowiskowe. Znajduje się on w Lesie Miejskim i wygląda magicznie o tej porze roku. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Rezerwat Mszar jest pięknie położony. Znajduje się blisko centrum Olsztyna

W Olsztynie można aktywnie spędzać czas w Lesie Miejskim, w obrębie którego znajdują się dwa rezerwaty – Redykajny i Mszar. Ten drugi leży niedaleko od wschodniego brzegu Jeziora Długiego. Powstał w 1953 r., ale już od 1907 r. jego teren był objęty ochroną przez ówczesne władze niemieckie. Zajmuje powierzchnię około 4,5 hektara. Utworzono go, aby chronić tereny torfowiskowe, gdzie średnia grubość warstwy torfu wynosi 13 m, a także występujące na nich rzadkie gatunki flory. Żyje tutaj wiele gatunków mchów i roślin bagiennych, co jest związane z położeniem rezerwatu w miejscu dawnego zbiornika wodnego, obecnie jest on pokryty torfem.

W rezerwacie występują rzadkie mchy i grzyby

- Na terenie objętym ochroną występują ciekawe gatunki, często noszące egzotyczne nazwy: rosiczka okrągłolistna i długolistna, bażyna czarna, bagno zwyczajne, wełnianka pochwowata, modrzewnica zwyczajna czy paprotnik kolczysty. Na torfowisku rosną głównie drzewa iglaste, w szczególności sosny, ale występują tu również brzozy, dęby, jarzębiny i bez czarny – czytamy na stronie visit.olsztyn.pl.

Jednak to nie wszystko, bo rezerwat jest miejscem występowania 44 gatunków porostów, czyli grzybów zlichenizowanych. Spośród nich 9 objętych jest w Polsce ochroną gatunkową, a 9 należy do gatunków zagrożonych wymarciem, umieszczone są na czerwonej liście. Do najciekawszych należą: pałecznik murszynowy, płucnica płotowa, krużynka czarniawa, brodaczka kędzierzawa, złotlinka jaskrawa.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

Zobaczcie, jak wygląda rezerwat Mszar wiosną