Już jutro rozpocznie się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Będzie ona prowadzona w budynku urzędu Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej czas trwania kwalifikacji wojskowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustalony został na okres od dnia 3 lutego do dnia 30 kwietnia 2020 r.
– Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie przydatności do służby wojskowej. Aby było to możliwe w każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która przeprowadza badania, zbiera wywiad oraz ocenia przydatność posiadanego wykształcenia lub umiejętności zawodowych i orzeka o zdolności do służby przydzielając jedną z kategorii: A, B, D lub E. W tym roku na terenie naszego urzędu kwalifikacja przeprowadzana będzie także dla osób z miasta Olsztyna – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.
Polecany artykuł:
Warto przypomnieć, że udział w kwalifikacji wojskowej 2020 jest obowiązkowy. Kto musi stawić się na kwalifikację wojskową?
- mężczyźni urodzeni w 2001 roku;
- mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 1999-2000, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,bądź zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w§2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
– W ubiegłym roku przed Komisją Lekarską stawiły się 636 mieszkańców naszego powiatu, z czego większość otrzymało kwalifikację kategorii A. W tym roku na kwalifikację zgłosić powinno się 885 osób, z czego 693 to urodzeni w 2001 roku oraz 185 to roczniki starsze – mówi Izabela Zawadzka, sekretarz PKL.
Co trzeba mieć na kwalifikacji wojskowej?
- aktualną fotografię o wymiarach 3 cm x 4 cm, bez nakrycia głowy,
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoba, która stawała już do kwalifikacji wojskowej i ubiega się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przedstawia również wymienione powyżej dokumenty z wyłączeniem pkt 3 lit. a oraz dodatkowo wojskowemu komendantowi uzupełnień - wojskowy dokument osobisty.
Polecany artykuł: