Jasnozielony stwór z niebieskim kolcem nawiedził lasy. Rzadki okaz sfotografowali leśnicy

2020-08-12 8:17

Jasnozielony stwór z niebieskim kolcem nawiedził polskie lasy. Brzmi jak zmyślona historia? Nic z tych rzeczy. Gąsienicę, z której powstaje motyl o tropikalnym wyglądzie, sfotografowali leśnicy z Nadleśnictwa Mrągowo. Dlaczego jest tak niezwykła? Czytaj na ESKA Olsztyn.

Gąsienica o niezwykłym wyglądzie, wręcz jak z bajki, jest larwą motyla nastrosza lipowca, należącego do rodziny zawiskaowatych. Motyle te, choć nielicznie, można spotkać w całej Polsce. Są to głównie motyle nocne należące do najszybciej latających owadów. Potrafią rozpędzić się nawet do 65 km/h. Mają również wiele innych ciekawych zdolności.

- Niezwykły w tych motylach jest sposób pobieranie pokarmów. Potrafią one „zawisnąć” nad kwiatem jak koliber i poprzez wyciągnięcie swojej trąbki wypijają z niego nektar. Jak sama nazwa wskazuję nasz motyl gustuje w nektarze z lipy i możemy go spotkać wtedy gdy ona kwitnie, czyli od maja do lipca. Aby go spotkać i zobaczyć to spektakularne pobieranie pokarmu należy wieczorem wybrać się na aleje lipową. Motyla na pewno zauważymy, gdyż osiąga spore rozmiary, rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 7,5 cm. Motyle mienią się od zieleni po róż. - opowiada Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.

Jeżeli chcemy zobaczyć ten niezwykły okaz, warto wybrać się na wieczorną wycieczkę po lesie. Za dnia zbyt dobrze maskują się podszytach i na korze drzew. Co ciekawe, samica składa jedno lub dwa jaja na spodzie liści, a już po dwóch tygodniach wylęgają się z nich kolejne gąsienice.

- Larwa jest jaskrawo zielona z białymi kropkami na ciele oraz ukośnymi paskami. Najbardziej charakterystyczny jest niebieski róg, który może wyglądać jak jadowity kolec tropikalnych owadów, lecz nie jest on groźny. Gąsienice możemy spotkać od maja do września. Gdy larwy będą najedzone zmieniają swoją barwę na liliowo- szarą i już nie są tak barwne jak były. Następnie zakopują się w ziemi i w postaci poczwarki czekają do wiosny aby przekształcić się w pięknego wieczornego motyla. - tłumaczy leśniczy.

Czyja to łapa? Spróbuj rozpoznać, do jakiego zwierzaka należy

Pytanie 1 z 13
Na początek coś prostego. Słodkie łapki należą do...
Kot
We Wrocławskim zoo urodziły się dwa małe GNU Białobrode
Posłuchaj o diecie zgodnej z grupą krwi 0, po jakie produkty sięgać, a jakich unikać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.