Jarmark Jakubowy w Olsztynie. Stare Miasto rozkwitnie lokalną gastronomią i rękodziełem

i

Autor: Andrzej Brzozowski

wydarzenia

Jarmark Jakubowy w Olsztynie. Stare Miasto rozkwitnie lokalną gastronomią i rękodziełem

2024-04-15 7:36

Zbliża się uwielbiany przez mieszkańców Jarmark Jakubowy. Stare Miasto w Olsztynie ponownie rozkwitnie lokalną gastronomią, oryginalną sztuką i dawnymi wyrobami użytkowymi. Wystawcy są dopiero poszukiwani, ale wiadomo już, kiedy dokładnie odbędzie się tegoroczna edycja Jarmarku Jakubowego w Olsztynie. Szczegóły poniżej.

Jarmark Jakubowy w Olsztynie 2024. Kiedy się odbędzie?

Jarmark Jakubowy w Olsztynie potrwa przez cztery dni – od 25 do 28 lipca 2024 roku. Wydarzenie zostanie zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach dorocznych Dni Olsztyna. – Stare Miasto rozkwitnie wówczas lokalną gastronomią, oryginalną sztuką i dawnymi wyrobami użytkowymi – informują organizatorzy.

Nie ma jednak jarmarku bez wystawców. Do 16 czerwca przyjmowane są zgłoszenia od osób, które zajmują się produkcją regionalnej żywności lub pamiątek. Koordynatorką od strony handlowo-wystawienniczej (odpowiedzialną za rejestrację zgłoszeń i rozmieszczenie wystawców) jest Monika Stanek, e-mail: jarmarki@mok.olsztyn.pl, tel. kom. 666342140. Koordynatorem odpowiedzialnym za sprawy organizacyjne i programowe jest natomiast Piotr Podgórski, e-mail: festiwale@mok.olsztyn.pl, tel. 89 5270964 wew. 38.

Dlaczego Jarmark Jakubowy?

Przypomnijmy, że św. Jakub Starszy, od którego imienia jest Jarmark Jakubowy, to patron Olsztyna. – Był bratem św. Jana i pierwszym apostołem, który zginął śmiercią męczeńską. Jego szczątki sprowadzono w VII w. z Jerozolimy do Santiago de Compostela, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Wiedzie do niego szlak św. Jakuba, którego etapem jest także Olsztyn. Apostoł patronuje również Hiszpanii i Portugalii oraz m.in. pielgrzymom, rybakom, aptekarzom, wojownikom i robotnikom – czytamy na stronie visit.olsztyn.eu.

Związki św. Jakuba z miastem zaczął wybór świętego na patrona pierwszego kościoła w Olsztynie, dziś bazyliki konkatedralnej. Jego imieniem nazwano też most nad Łyną na starówce. Na Targu Rybnym znajdziemy pomnik św. Jakuba, a odpoczniemy w parku Jakubowo na Zatorzu. Prezydent miasta przyznaje również Statuetkę Świętego Jakuba.

Jarmark Jakubowy w Olsztynie 2023. Zobacz zdjęcia

Eska Summer City Olsztyn! Starówka i Jarmark Jakubowy