Jakich lektur na maturze spodziewają się uczniowie? Jedna pozycja się powtarza

i

Autor: NewsLubuski/East News

Matura 2024

Jakich lektur na maturze spodziewają się uczniowie? Jedna pozycja się powtarza

2024-04-29 7:26

Matura zbliża się wielkimi krokami. Już po majówce, a dokładnie 7 maja, maturzyści zmierzą się z pisemnym egzaminem z języka polskiego. Nasz reporter zapytał olsztyńskich uczniów jednego z liceów, jakie mają oczekiwania i jaka, ich zdaniem, będzie lektura do zinterpretowania. Co dopowiedzieli? Szczegóły w artykule poniżej.

Matura w Olsztynie 2024. Jakich lektur spodziewają się na egzaminie maturzyści?

Matura zbliża się wielkimi krokami, więc uczniowie wykorzystują ostatnie dni na przygotowania. Nasz reporter wybrał się do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie. Jak przygotowują się do najważniejszego egzaminu tegoroczni maturzyści i jakie mają oczekiwania względem języka polskiego?

Karolina, która zdecydowała się na maturę rozszerzoną z WOS-u, biologii, języka polskiego i angielskiego przygotowania rozpoczęła już wcześniej. Pozostały jej tylko ostatnie tematy do powtórzenia.

- Już większość tego materiału, co miałam ogarnąć, ogarnęłam, więc się czuję dosyć pewnie. Mimo że lubię polski, to uważam, że jest dosyć hardcore’owy. Tak samo ustny, jak i pisemny. Na pewno spodziewam się czegoś z romantyzmu – „Kordiana” albo „Dziadów”. Myślę, że coś z „Pana Tadeusza” może być – powiedziała w rozmowie z eska.pl Karolina z IV LO. Dodała, że po maturze zostaje w Olsztynie. Na studia chce iść na prawo, ale planuje złożyć też dokumenty na społeczne kierunki.

Jej kolega też optymistycznie podchodzi do matury.

- U mnie też jest już w porządku. Jeszcze tylko parę tematów muszę doszlifować. Ja nie lubię polskiego i się go najbardziej boję. Według mnie będzie coś klasycznego – „Lalka”, „Pan Tadeusz”, „Wesele” – przyznał Piotrek, który pisze rozszerzoną maturę z biologii i angielskiego i dodał, że jeszcze nie wybrał konkretnego kierunku studiów. - Mam dylemat, bo zastanawiam się pomiędzy fizjoterapią a ekonomią i dietetyką.

Zuzia, która pisze tylko jedno rozszerzenie – z angielskiego. Dodała, że najbardziej boi się matury z matematyki, ale także dwóch lektur.

- Na razie nie przygotowuję się do matury intensywnie, bo już się wcześniej uczyłam sporo. Teraz poświęcam na to jakoś 3 godziny dziennie. Bardziej mi zależy na systematyczności niż na długiej nauce. Obawiam się, że będą „Dziady” albo „Potop”, bo strasznie nie lubię tych lektur – wyjaśniła maturzystka.

Bartek, który będzie pisał rozszerzoną biologię, chemię i angielski, również przywiązuje wagę do regularnej nauki.

- Moje przygotowania do matury idą powoli, ale jakoś idą. Ja też skupiam się na systematyczności, a dziennie poświęcam około 2 godz. dziennie. Najbardziej obawiam się polskiego. Stawiam na „Pana Tadeusza” i „Lalkę”.

Z kolei jego kolega przygotowania zaczął już na początku obecnego roku szkolnego.

- Przygotowania do matury rozpocząłem już od września. Głównie z fizyki, gdyż przystępuję do matury rozszerzonej z fizyki i matematyki. Idę po kolei z materiałem przez ostatnie dwa miesiące i rozwiązuje zadania maturalne, arkusze. Nie będę ukrywał, tak jak większość uczniów na mat-fizie, polski będzie tym najcięższym egzaminem. Jeśli chodzi o oczekiwania, to ludzie mówią, że jest Rok Kopernika, ale moim zdaniem, trzeba być gotowym na wszystko – stwierdził Filip.

Inna uczennica IV LO w Olsztynie, mimo że jest na profilu matematyczno-fizycznym, nie obawia się egzaminu z polskiego.

- Ja, podobnie jak Filip, robię dużo arkuszy z fizyki i matematyki. Zakupiłam sobie repetytorium i jak czegoś nie wiem, to mi brat pomaga, bo on też jest po mat-fizie. Ja też nie mam żadnych oczekiwań. Myślę, że będzie coś Mickiewicza, coś o romantyzmie, bo to typowe. Czuję się dosyć mocna z polskiego, z wiedzy o lekturach, więc się nie obawiam – zdradziła nam Agata.

A jakie oczekiwania ma Piotrek, który również zdaje maturę z fizyki?

- Uczę do matury od około października. W ostatnich dwóch miesiącach skupiłem się bardziej na arkuszach i zadaniach maturalnych, a wcześniej repetytoria z matematyki, fizyki i z informatyki. No i angielski. Mam nadzieję, że pojawią się jakieś lektury z romantyzmu i pozytywizmu, bo według mnie to są jedne z najlepszych epok – podsumował Piotrek.

Matura 2024. Kiedy się odbędzie?

W tym roku maturzyści kończą rok szkolny w piątek, 26 kwietnia. Decyzją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, matury rozpoczną się 7 maja od egzaminu z języka polskiego i potrwają do 25 maja. Maturzyści obowiązkowo napiszą egzamin pisemny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a także muszą przystąpić do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Muszą również przygotować się do egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego.

Matura 2023 z języka polskiego - technikum w Katowicach

Uczniowie tych szkół w warmińsko-mazurskim zdali maturę najlepiej w 2023 r.