Matura w 2024 roku tradycyjnie odbędzie się w maju. Decyzją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej rozpocznie się 7 maja i będzie trwała do 25 maja 2024. Do pierwszego egzaminu, pisemnego z języka polskiego, maturzyści przystąpią we wtorek 7 maja. Kolejne pisemne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych – matematyki i języka obcego nowożytnego – odbędą się w środę 8 maja i czwartek 9 maja.
Matura 2024. Co grozi za ściąganie na maturze?
Matura to jeden z najpoważniejszych egzaminów. Zdany egzamin dojrzałości otwiera przed młodymi ludźmi ogrom możliwości. Niestety stres z nią związany potrafi paraliżować. Dlatego niektórzy decydują się na przygotowanie ściąg. Co w przypadku, gdy uczeń zostanie przyłapany na oszustwie. Jakie konsekwencje grożą za ściąganie na maturze?
Jeżeli uczeń zostanie przyłapany na oszukiwaniu, egzamin maturalny może zostać unieważniony. Zasady unieważniania matur określa ustawa o systemie oświaty. Zgodnie z Art. 44zzv. przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może przerwać egzamin maturalny uczniowi w przypadku:
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia
- wniesienia lub korzystania przez maturzystę w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niedozwolonych na egzaminie (tutaj lista dozwolonych)
- zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu maturalnego, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom
Informacja o unieważnieniu matury zostanie zapisana przez przewodniczącego w protokole z przebiegu egzaminu maturalnego. Do unieważnienia matury może dojść także na etapie sprawdzania pracy. O jej unieważnienie osoba sprawdzająca wnioskuje do dyrektora CKE.
Unieważniony egzamin maturalny i co dalej?
Osoby, które mają unieważniony egzamin maturalny, kolejną próbę jego zdawania mogą podjąć dopiero za rok. Odbiera się im możliwość zdawania w terminie poprawkowym.