Grunwald 2025. Deszcz nie odstraszył! Tysiące widzów na największej inscenizacji bitwy w Europie

2025-07-14 11:06

Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem za nami. Wydarzenia rozpoczęły się już w środę, 9 lipca, jednak najważniejszym punktem była sama bitwa. Tę stoczono w sobotę, 12 lipca. Mimo że pogoda nie dopisała, to nie zniechęciło uczestników, którzy tłumnie przybyli na pole bitwy. Wśród miłośników historii byli zarówno Polacy, jak i osoby z zagranicy. Szczegóły poniżej.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2025. Tłumy na polach

Za nami inscenizacja największej średniowiecznej bitwy, czyli bitwy pod Grunwaldem. Pierwsze wydarzenia rozpoczęły się już w środę, a zakończenie odbyło się w niedzielę. Jednak najważniejszy punkt programu, czyli sama inscenizacja, rozegrała się w sobotę. Mimo że pogoda nie sprzyjała, a uczestnicy musieli zmierzyć się z ulewami, na pola bitewne przybyły tłumy miłośników historii, rekonstruktorów, a także turystów i to nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Szacuje się, że w tym roku na pola Grunwaldu przyjechało od 40 do 50 tys. osób.

Podobnie jak przed wiekami, tak i teraz strona polsko-litewska, wspierana przez siły tatarskie, ruskie i czeskie, zwyciężyła. Na polach Grunwaldu miłośnicy historii mieli okazję zobaczyć wiernie odwzorowane wydarzenia opisane w kronikach Jana Długosza, m.in. symboliczne wręczenie dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie, walkę o chorągiew z białym orłem, atak na krzyżackie tabory i śmierć wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

- Tysiące widzów z całej Polski i zagranicy, setki rekonstruktorów, atmosfera dumy i wspólnoty. Dziękuję wszystkim, którzy współtworzą to niezwykłe wydarzenie – organizatorom, uczestnikom i publiczności, która nie wystraszyła się pogody. Za nami piękne święto Warmii i Mazur – skomentował Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Inscenizacja to jedna z największych imprez regionu. Od lat przybywają na nią tłumy

Można powiedzieć, że inscenizacja bitwy pod Grunwaldem przez lata zyskała miano imprezy kultowej. Co roku przybywają tam tłumy miłośników historii, aby zobaczyć jedno z największych wydarzeń regionu.

- W skali regionu to z pewnością największe wydarzenie i też najbardziej spektakularne – przyznał marszałek Marcin Kuchciński. - Ma też ogromne znaczenie dla naszej lokalnej społeczności, bo nie tylko promuje kulturę i historię, ale - co ważne z mojego punktu widzenia - przyczynia się do rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur poprzez zwiększony ruch turystyczny. Pamiętajmy, że ta inicjatywa to nie tylko sama bitwa, ale kilkudniowe obchody, podczas których mamy przyjezdnym wiele do zaoferowania. Jeśli rozmawiamy o skali krajowej, to inscenizacja zyskała już status jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych imprez historycznych w tej części Europy. Świadczy o tym rosnąca liczba uczestników, widzów, a także szerokie zainteresowanie mediów. Co roku gościmy na polach Grunwaldu wielu gości zza granicy, którzy są pod wrażeniem tego, co tutaj zastają. I ważne, że do nas wracają.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Obelisk z Litwy stanął na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie
Jemy co chcemy
Ruszmy na Grunwald i zjedzmy jak Król Jagiełło z żoną Jadwigą!