Historia

Groty strzał, topory bojowe i numizmaty. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem chwali się odkryciami [ZDJĘCIA]

2023-09-14 15:18

Badania archeologiczne na polach bitwy pod Grunwaldem zostały rozpoczęte w 2014 r. Uczestniczą w nich badacze z wielu krajów Europy. Dyrekcja tamtejszego muzeum zaprezentowała wyniki dotychczasowych poszukiwań. Wśród artefaktów znajdują się m.in. groty strzał i bełtów, topory bojowe czy numizmaty. Co jeszcze odkryto? Odpowiedź poniżej.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem chwali się eksponatami. Zbiory liczą tysiąc pozycji. Co do tej pory odnaleziono?

Na polach bitwy pod Grunwaldem od 2014 r. prowadzone są interdyscyplinarne badania archeologiczne, których inicjatorami były Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz Towarzystwo Archeologiczne „Harja” z Danii. Mają one charakter międzynarodowy. Do tej pory uczestniczyło w nich 164 poszukiwaczy z Polski, Danii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Litwy. Na tę chwilę przeszukano około 1100 ha terenu rozciągającego się między Stębarkiem, Grunwaldem a Łodwigowem oraz w kierunku Frygnowa.

Poszukiwania prowadzone są z wykorzystaniem wykrywaczy metali - zwykłych i ramowych - z eksploracją każdego napotkanego sygnału. Uczestnicy badań wyposażeni są w urządzenia GPS, które rejestrują ścieżki poruszania się poszczególnych osób oraz pozwalają na dokładne zlokalizowanie w przestrzeni każdego zabytku ruchomego.

W wyniku poszukiwań pozyskano do tej pory zbiór zabytków archeologicznych liczący około 1000 pozycji inwentarzowych zamykający się w ramach chronologicznych: od starożytności po nowożytność. Połowa tego zbioru to artefakty, które można bezpośrednio powiązać z bitwą pod Grunwaldem. Są to: militaria, w tym liczne egzemplarze grotów bełtów i strzał, topory bojowe, fragmenty rękawicy pancernej oraz fragmenty uzbrojenia zaczepnego, elementy rzędu końskiego i wyposażenia jeździeckiego, numizmaty, drobne przedmioty użytku codziennego.

Archeolodzy nie spoczywają na laurach. Jakie mają plany na ten rok?

Badacze mają kolejne plany badawcze na ten rok. Jednak tym razem skupią się na obszarze poza bezpośrednim terenem bitwy. Do tej pory nie jest wyjaśniona kwestia kierunku marszu wojsk polsko-litewskich na pole bitwy po zdobyciu Dąbrówna oraz miejsce postoju przed samą bitwą. Celem tegorocznych badań archeologów będzie więc próba prześledzenia drogi przemarszu na północ od Dąbrówna i zweryfikowanie hipotezy o miejscu postoju armii Jagiellońskiej.

Poszukiwania będą prowadzone na działkach ewidencyjnych między Starym Miastem, a Wierzbicą, których łączna powierzchnia wynosi około 160 ha. W tegorocznych pracach weźmie udział 50 osób.

Obelisk z Litwy stanął na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Rekonstruktorzy musieli walczyć z potwornym upałem