turystyka

Drewniana kładka wokół malowniczego stawu. Niezwykła atrakcja w Mazurskim Parku Krajobrazowym [ZDJĘCIA]

2024-06-12 6:51

Co roku to miejsce odwiedza tysiące turystów. Mowa o malowniczej ścieżce edukacyjnej składającej się w połowie z drewnianej kładki oraz pomostów, która prowadzi wokół malowniczego stawu z wyspami. Niezwykłą atrakcję znajdziemy na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego we wsi Piecki.

Drewniana kładka wokół stawu w Pieckach. Niezwykła atrakcja na Mazurach

Piecki to wieś o charakterze małomiasteczkowym położona niedaleko Mrągowa. Ze względu na atrakcyjne położenie geograficzne przyciąga wielu turystów z całej Polski. Jednym z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w Pieckach, jest malownicza ścieżka edukacyjna zlokalizowana wokół stawu o powierzchni 50 hektarów. Jej długość to ponad dwa kilometry, z czego połowa składa się z drewnianych kładek oraz pomostów, natomiast pozostała część to umocnione ścieżki ziemne. Na obiekt składają się również dwie wiaty do obserwacji ptaków, plac ogniskowy, ławeczki i tablice edukacyjne.

Spacerując ścieżką, można podziwiać wysokie walory przyrodnicze, zwłaszcza ornitologiczne. Występują tu bowiem rybitwy: rzeczna, białoczelna, mewy, kaczki (krzyżówki, gągoły), perkozy, w obrębie samego stawy także derkacze, trzcinniki, czy też łabędzie nieme. Obiekt ten stanowi też ważną bazę żerowiskową dla bociana czarnego, rybołowa oraz bielika. Co ciekawe, na stawie znajdują się też naturalne wyspy oraz jedna sztuczna – zbudowana w ramach projektu ochrony miejsc lęgowych rybitwy w województwie warmińsko-mazurskim.

Prace konserwacyjne w sezonie wakacyjnym

W roku ubiegłym ścieżka edukacyjna w Pieckach została czasowo zamknięta w związku z potwierdzeniem wyników badań - znalezionych w obrębie stawu - martwych mew na obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jak poinformował redakcję olsztyn.eska.pl Jakub Masiarz, Główny specjalista ds. ochrony przyrody z Mazurskiego Parku Krajobrazowego, obecnie nie ma już zagrożenia epidemiologicznego, a ścieżka jest jak najbardziej dostępna. W sezonie wakacyjnym mogą jednak występować utrudnienia w korzystaniu z atrakcji ze względu na prace konserwacyjne.

Ścieżka edukacyjna w Pieckach została oficjalnie oddana do użytku na początku marca 2022 roku.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur