Dom Mendelsohna w Olsztynie może trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO

i

Autor: Wikimedia Commons: Aniolek

Wiadomości

Dom Mendelsohna w Olsztynie trafi na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Jest taka szansa!

2024-03-23 15:56

Olsztyński zabytek, jakim jest Dom Mendelsohna przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2, ma szansę trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Erich Mendelsohn był wybitnym architektem urodzonym w stolicy Warmii i Mazur. Jego twórczość wyróżniała się oryginalnością, która do dziś może zaskakiwać. Więcej informacji na ten temat poniżej.

Dom Mendelsohna na liście światowego dziedzictwa UNESCO?

W czwartek (21 marca) rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona osobie i dziełu Ericha Mendelsohna, architekta urodzonego w Olsztynie. Z tej okazji do stolicy Warmii i Mazur przyjechali goście z USA, Niemiec, Francji, Izraela, Włoch i Polski. Są to znawcy i znawczynie dorobku architekta. Spotkanie zatytułowane „Dziedzictwo architektoniczne Ericha Mendelsohna w drodze na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” odbywa się w 137. rocznicę urodzin artysty.

- Mamy zaszczyt gościć w Olsztynie znawców dorobku architektonicznego Mendelsohna z całego świata. Eksperci przyjechali z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Francji, by wspólnie dyskutować nad opracowaniem zbiorowego wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO budynków zaprojektowanych przez Mendelsohna. Wśród tych budynków ma się znaleźć również olsztyński obiekt – powiedziała Radiu Olsztyn Kornelia Kurowska z fundacji „Borussia”, która jest jednym z organizatorów konferencji.

Kolejnymi organizatorami wydarzenie są grupa robocza „Erich Mendelsohn Initiative Circle” oraz ICOMOS Polska (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), a także Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna. Spotkanie zrealizowano dzięki wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Goethe-Institut.

Kim był Erich Mendelsohn?

Erich Mendelsohn był Niemcem pochodzenia żydowskiego. Żył w latach 1887-1953. Był jednym z najbardziej oryginalnych architektów XX wieku. Jak opisuje go „Borussia”, to artysta o szerokich horyzontach, obywatel Europy i świata. Jego twórczość wpłynęła na kilka pokoleń projektantów. Mieszkał i tworzył najpierw w Europie, a po emigracji z Niemiec w 1933 r., także na dwóch innych kontynentach - Ameryce Północnej i Azji (Jerozolima). Jego budowle wyróżniają się niezwykłą linią i do dziś zaskakują niekonwencjonalnymi formami brył.

Pierwszym zrealizowanym projektem jest olsztyńska Bet Tahara (1913), dziś Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna otwarte po remoncie w 2013 r. Budynek, który popadał w ruinę został uratowany dzięki pracy i zaangażowaniu członkiń i członków „Borussii”. Innymi wybitnymi dziełami są m.in. wieża Einsteina w Poczdamie, dom towarowy Rudolfa Petersdorffa przy ulicy Szewskiej we Wrocławiu, Columbushaus na placu Poczdamskim w Berlinie, budynek fabryki kapeluszy w Luckenwalde czy park Synagogue w Cleveland Heights.

Hala Urania w Olsztynie w końcu otwarta. Tłumy przybyły na Galaktyczny Benefis

W Olsztynie poznasz historię... suszarki do włosów. Pierwsze ręczne urządzenie stworzył Polak! [ZDJĘCIA]