Wiadomości

To tu znajduje się bociania stolica Polski. Niezwykła wieś na Warmii [ZDJĘCIA]

2024-03-23 13:25

Do Żywkowa przyleciały już pierwsze bociany białe. Stało się to w pierwszy dzień wiosny, czyli w czwartek, 21 marca. Wieś leżąca tuż przy granicy z obwodem królewieckim nazywana jest bocianią stolicą Polski. To tam właśnie największe w kraju zagęszczenie lęgowe tych ptaków. Więcej informacji na temat miejscowości poniżej.

W Żywkowie są już bociany białe. Przyleciały w pierwszy dzień wiosny

- „Halo wieża, proszę o zgodę na lądowanie”. Dokładnie o godz 13 taki komunikat wysłał pierwszy bocian w sezonie 2024 a zaraz za nim drugi! Wieża kontrolna zaczyna pracę 24h na dobę, żeby wszystkie bociany wylądowały szczęśliwie. Zaczynamy!!!! - napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele Bocianiego Gospodarstwa Rolnego Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie.

To oznacza, że pierwsze dwa bociany przyleciały do wsi w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie dokładnie w pierwszy dzień wiosny. Dwa lata temu ptaki te przyleciały do wsi tego samego dnia.

Żywkowo to najpopularniejsze bociania wioska w Polsce. Szacuje się, że co roku „zamieszkuje” ją około 160 bocianów w 42 gniazdach, czyli jest ich znacznie więcej niż ludzi. Mieszka tam około 30 osób, to tam jest największe zagęszczenie lęgowe tych ptaków. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków posiada najwięcej gniazd, bo aż 24. Co roku zajętych jest od 35 do 40 z nich, w rekordowych latach bywa, że zajęte są wszystkie gniazda. W sezonie letnim klekot we wsi można usłyszeć co kilka minut, a co chwila bociany startują z gniazda lub w nim lądują.

W Żywkowie życie bocianów można podglądać z wieży widokowej w gospodarstwie nr 7 należącym właśnie do PTOP. Jednak ptaki te można spotkać na okolicznych polach, łąkach i oczkach wodnych, gdzie spędzają długie godziny na polowaniach. Poznanie takiego trybu życia bocianów umożliwia w tym celu wytyczona ścieżka dydaktyczna, która ciągnie się pomiędzy Żywkowem a sąsiednimi Toprzynami, w której również znajdują się liczne bocianie gniazda. Trasa biegnie polną drogą pomiędzy łąkami i polami uprawnymi. Można z niej obserwować krajobraz typowy i korzystny dla bocianów białych. Bociany do życia wybierają tereny, na których prowadzone są tradycyjne gospodarstwa, gdzie pola są niewielkie, przeważają łąki i pastwiska, a pomiędzy uprawami znajdują się szerokie i bogate pasy miedz, rowy, strumienie, oczka wodne, zadrzewienia śródpolne.

Pierwszy bocian przyleciał na Mazury już w lutym

Przypomnijmy, że bociany z Żywkowa nie są pierwszymi, które przyleciały na Warmię i Mazury. Już 27 lutego do Krutyni przyleciał bocian, który spędza tam lato od lat. Ptak posiada nadajnik GPS, dzięki któremu pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego mogli śledzić jego trasę. Ptak leciał m.in. przez Turcję i Bułgarię. Zachwycił on mieszkańców oraz internautów, dlatego ogłoszono konkurs na jego imię. Ostatecznie bocian otrzymał imię Krutek. Za tą propozycją opowiedziały się 153 osoby.

Bocian wrócił na ukochaną wieś. W Krutyni czekali na niego całą zimę

To tu znajduje się bociania stolica Polski. Niezwykła wieś na Warmii