Dodatkowy urlop dla niepalących. Ponad połowa Polaków popiera taki benefit

i

Autor: Unsplash Dodatkowy urlop dla niepalących. Ponad połowa Polaków popiera taki benefit

Dodatkowy urlop dla niepalących także w Polsce? Nietypowe benefity zyskują na popularności

2022-11-29 11:21

W Polsce pracownikom przysługuje od 20 do 26 dni urlopu w ciągu roku, w zależności od stażu pracy. A co, gdyby wprowadzić dodatkowe dni wolne dla osób niepalących? Takie rozwiązanie z pewnością przypadłoby do gustu wielu osobom. Wyniki badania „Praca w czasach zmian” autorstwa ARC Rynek i Opinia wykonanego na zlecenie serwisu Pracuj.pl mówią same za siebie.

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy. Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, jest obecnie stałym elementem życia wielu firm. Bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas na popularności zyskają również inne rozwiązania. Polacy chętnie korzystaliby z 4-dniowego tygodnia pracy. Coraz częściej dyskutuje się też o kwestii wprowadzenia urlopu menstruacyjnego, który zresztą funkcjonuje już w wielu polskich firmach. To jednak nie wszystko. Ogromnym powodzeniem mógłby cieszyć się również dodatkowy urlop dla niepalących.

Z takiego rozwiązania korzysta już jedna z japońskich firm z branży marketingowej i e-commerce - Piala Inc. Firma oferuje pracownikom niepalącym, jako tym, którzy mniej czasu spędzają na przerwach od wykonywania zadań, aż dodatkowych sześć dni wolnych.

Jak wynika z badania "Praca w czasach zmian" przeprowadzono we wrześniu 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl, jeśli polski pracodawca wziąłby przykład z rozwiązania zastosowanego w Japonii i oferował dodatkowe dni wolne dla osób niepalących papierosów, zwiększyłby atrakcyjność swojej oferty w oczach kandydatów. Prawie 60% respondentów Pracuj.pl chętniej aplikowałoby do takiego pracodawcy. Co ciekawe, odpowiedzi respondentów zarówno pod względem płci, jak i wieku są zbliżone.

Źródło: Pracuj.pl

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?