Covid-19 wciąż niebezpieczny. Wirus atakuje bez względu na wiek i stan zdrowia [AUDIO]

2020-11-20 13:00 aka
Koronawirus na Warmii i Mazurach. Liczba chorych z dnia na dzień wzrasta
Autor: pixabay.com Koronawirus na Warmii i Mazurach. Liczba chorych z dnia na dzień wzrasta

Koronawirus się nie zatrzymuje, a kolejne dni przynoszą informacje o setkach osób zarażonych w naszym województwie. W samym Olsztynie łączna liczba zakażonych przekroczyła dawno 2 tysiące, a zmarło ponad 300 osób.

Zarażona koronawirusem, w śpiączce, urodziła dziecko.

Pandemia koronawirusa zatacza coraz większe kręgi, a choroba zbiera dramatyczne żniwo. Lekarz z Olsztyna przypomina o najważniejszych zasadach obowiązujących nas wszystkich.

Covid 19 nie gra z nami fair, nie zna żadnych reguł, każdy jest narażony na ciężki przebieg infekcji – mówi lekarz Łukasz Jaśkiewicz i apeluje: - Nośmy maseczki, nawet jeśli ich nie lubimy, zachowujmy dystans, myjmy często i dezynfekujmy ręce.

Kiedy reagować i w jakieś sytuacji zrobić test? Nawet łagodne objawy przeziębienia powinny zatrzymać nas w domu – odpowiada specjalista.

Jeżeli mamy jakiekolwiek objawy infekcji, która przypomina nawet przeziębienie, zostańmy w domu, nie chodźmy do pracy, idźmy na zwolnienie na parę dni, żeby zobaczyć czy to się nie rozwinie i czy ostatecznie nie okaże się infekcją koronawirusem. - mówi lekarz rezydent w Szpitalu Pulmonologicznym w Olsztynie.

Posłuchaj: lek. Łukasz Jaśkiewicz o koronawirusie

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju. Należy nosić maseczki, przyłbica i inne rozwiązania nie dają skutecznej ochrony.

Przyłbica nie chroni przed infekcją koronawiresm, stanowi tylko barierę mechaniczną. Barierą i ochroną przed koronawirusem jest tylko prawidłowo założona maseczka. Maseczka ma zasłaniać nos i usta – podkreśla lekarz Jaśkiewicz.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.