W Łutynówku pod Olsztynkiem powstanie największy w Polsce park rozrywki
Firma PTAK S.A. wybuduje park rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem na terenie dawnego PGR-u. Będzie to największy tego typu obiekt w Polsce. O wyborze miejsca, w którym powstanie obiekt, zdecydowała między innymi dobra infrastruktura.
– Musimy jeszcze zrobić infrastrukturę, bo do samego parku trzeba dojechać. W związku z tym czekają nas rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, z którego węzła zrobić bezpośredni dojazd. Prowadzimy rozmowy z PKP, które pozwolą nam stworzyć specjalny przystanek do parku rozrywki. To też sprawi, że niekoniecznie trzeba będzie dojeżdżać samochodem do samego parku, tylko wystarczy dojechać do któregoś z parkingów na obrzeżach Olsztyna, a stamtąd specjalnym pociągiem dojechać do parku – mówił na początku lipca starosta olsztyński Andrzej Abako.
Starostwo i gmina Olsztynek wystąpiły już o wydanie dokumentacji niezbędnej do wybudowania dróg dojazdowych na teren inwestycji.
Budowa parku rozrywki w Łutynówku. Władze Olsztynka przyjęły miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Na ostatniej sesji rady miasta, w której udział wzięło 13 radnych, przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wszyscy obecni na sali obrad byli za. Teraz potrzebne są jeszcze opinie środowiskowe, które mają określić wpływ inwestycji na środowisko. Jednak już można rozpocząć procedury prowadzące do wydania pozwolenia na budowę. Wcześniej przyjęto studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Inwestycja ma powstać na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz Obszaru Natura 2000 Ostoja Napiwodzko-Ramucka. W związku z tym w planie zagospodarowania przestrzennego określono warunki zabudowy. Obowiązuje:
- a) zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów odrębnych z wyjątkami określonymi w prawie miejscowym dotyczącym Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej,
- b) zakaz likwidacji i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych, nadwodnych,
- c) zakaz wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu,
- d) zakaz zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu – czytamy w uchwale.
Nowy park rozrywki tematycznie będzie związany z Warmią i Mazurami
Robocza nazwa parku rozrywki to „Mazurolandia”, jednak ostateczna decyzja będzie należała do mieszkańców. Zostanie ogłoszony konkurs, osoba, która zwycięży, otrzyma nagrodę. Tematycznie park ma nawiązywać do legend i historii Warmii i Mazur. Prawdopodobnie atrakcja zostanie otwarta pod koniec 2024 r., ale to zależy od tego, jak przebiegać będą prace związane z planistyką oraz samą budową obiektu. Docelowo inwestycja może kosztować kilkaset milionów złotych. Największą atrakcją ma być 150-metrowa wieża swobodnego spadania, która będzie największą taką wieżą na świecie. Jak zapowiedział inwestor, pracę w parku ma znaleźć około 300 osób.
Najciekawsze atrakcje dla dzieci w warmińsko-mazurskim. Tu warto zabrać dziecko!