Miejski Ośrodek Kultury przedstawił letnie propozycje zbliżającego się sezonu. Choć kulturalne lato w Olsztynie być może nie będzie mieć aż takiego rozmachu, jak w latach poprzednich, to nie zabraknie interesujących propozycji koncertowych, teatralnych, animacyjnych. Wszystko pod hasłem "Miasto jest Wasze". To sygnał skierowany zarówno do mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, jak i lokalnych twórców.
Zobacz też: Pogoda na wakacje 2020. Przed nami upalne lato! IMGW wydało długoterminową prognozę
Jednym z koncertowych hitów lata będzie inauguracja trasy promującej nowy album gwiazdy światowego death metalu, zespołu Vader (28 sierpnia). Latem wystąpią także m.in. Shannon (4 lipca), Łydka Grubasa (11 lipca) czy Julia Marcel (8 sierpnia). Poza tym to w Olsztynie odbędzie się jedyny festiwal, jaki oparł się pandemii, czyli finał konkursu Fest Muza (9 sierpnia).
Nie zabraknie też kina plenerowego, będą przedstawienia teatralne w miejskiej przestrzeni, oryginalne wystawy, pojawią się znane kabarety. XLII raz odbędą się Olsztyńskie Koncerty Organowe. Nie może tez oczywiście zabraknąć Dni Olsztyna (24-26 lipca), podczas których 35-lecie obchodzić będzie Czerwony Tulipan, a na scenie pojawią się też m.in. Enej, Czyści jak łza oraz Andrzej Grabowski z formacją Cedury.
- Jedną z zauważalnych różnic w porównaniu z poprzednimi latami będzie brak Jarmarku Jakubowego - przyznaje Piotr Podgórski z biura festiwalowego. - Natomiast mamy nadzieję, że zrekompensujemy te wszelkie obostrzenia ofertą artystyczną.
Podczas tegorocznego lata realizowane będą trzy zadania, które zyskały uznanie podczas głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. To doskonale znany z poprzednich lat cykl koncertów "Starówka - muzyczne miejsce Olsztyna", a także "Bluesowe ósemki" oraz "Szanty nad Łyną".
Wśród nieoczywistych nowości pojawi się oryginalna wystawa w Parku Centralnym "Park kontroli dystansu". Interaktywnym rzeźbom i instalacjom koncentrującym się wokół "życia-wiadomo-po-czym" towarzyszyć będą działania animacyjne. Innym przedsięwzięciem będzie "Ogród Rodziewiczówny". Już powstająca przy udziale mieszkańców oryginalna przestrzeń kulturalno-rozrywkowa.
- Społeczny, wspólnotowy ogród już powstaje w pobliżu Spichlerzu MOK - Patrycja Bałabańska z MOK-u. - Takie ogrody, które powstają w Polsce i na całym świecie odnoszą się do pierwotnych haseł wspólnotowości, bycia razem, dobra wspólnego. Nasz ogród też ma tak wyglądać, ma powstać z mieszkańcami i dla mieszkańców. W tym miejscu później będziemy się spotykać, ażeby go uprawiać, ale też dyskutować ze sobą, spotykać się, realizować w nim wydarzenia kulturalne i artystyczne.
Podczas tegorocznego lata mnóstwo wydarzeń będzie bezpłatnych. Jedynie występy w amfiteatrze będą biletowane (20-30 złotych). Szczegóły na MOK Olsztyn.