Ceny ciepła pójdą w górę. Olsztyński MPEC: Moga sięgnąć 30 procent

i

Autor: pixabay.com Ceny ciepła pójdą w górę. Olsztyński MPEC: Moga sięgnąć 30 procent

Ceny ciepła pójdą w górę. Olsztyński MPEC: Moga sięgnąć 30 procent

2022-04-26 14:40

Przewidywana skala wzrostu cen za ciepło w Olsztynie w tym roku może sięgnąć 30 proc. - poinformowało we wtorek Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Prawdopodobnie podwyżki zostaną wprowadzone jeszcze w połowie roku - dodano.

Jak poinformowała rzeczniczka olsztyńskiego MPEC Kamila Rostkowska-Różacka, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne taryfy dla ciepła ustalane są na okres 12 miesięcy.

Opłaty za ciepło mają co do zasady pokryć uzasadnione koszty prowadzonej działalności koncesjonowanej. Obecnie w URE prowadzone jest postępowanie taryfowe w celu zatwierdzenia nowych cen i stawek opłat, co jest działaniem rutynowym - wskazała.

- Niestety, ze względu na szczególną sytuację międzynarodową, obserwujemy spektakularne, na poziomie kilkuset procent, zwyżki cen na rynku paliw. Z tego powodu w bieżącym roku wzrost cen ciepła będzie wyższy, niż to miało miejsce w ostatnich latach. Wysokim cenom paliw towarzyszą ponadto historycznie wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 sięgające nawet 80 euro za tonę - podkreśliła.

- Oczywiście ceny paliw i uprawnień do emisji CO2 to najistotniejsze czynniki kosztotwórcze, jednak drożeją również praktycznie wszystkie materiały i usługi, a inflacja w naszym kraju sięga niemal 10 proc. - zaznaczyła przedstawicielka olsztyńskiej ciepłowni.

- MPEC stara się minimalizować wpływ tych niekorzystnych czynników na cenę ciepła poprzez liczne działania o charakterze oszczędnościowym. Przewidywana skala wzrostu cen w bieżącym roku może sięgnąć 30 proc. - nie jest jednak wykluczone, że wzrost cen będzie wprowadzany stopniowo, a nie jednorazową podwyżką. Prawdopodobnie nowe ceny i stawki zostaną wprowadzone jeszcze w połowie roku - podała rzeczniczka MPEC w Olsztynie.

Muniek o nowej płycie T.Love : „No jara mnie to strasznie!”