Te miejscowości mogą wkrótce zniknąć z mapy Warmii i Mazur [LISTA]

2020-11-03 13:53

Z mapy Warmii i Mazur wkrótce może zniknąć kilka miejscowości. To nie efekt czarów, a konsekwencja decyzji administracyjnych. Co jest ich powodem? O które miejscowości chodzi? O tym przeczytasz na olsztyn.eska.pl

Gminy wnioskują, wojewoda opiniuje - decyduje MSWiA

Z mapy województwa warmińsko – mazurskiego od przyszłego roku może zniknąć kilka miejscowości. Wnioski w tej sprawie kierują do wojewody samorządy poszczególnych gmin lub miast. Jak wygląda procedura wygaszania nazw urzędowych?

Decyzje w zakresie zniesienia nazw miejscowości wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – wyjaśnia Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego. Wnioski rady gminy lub miasta w tego typu sprawach, są opiniowane przez wojewodę pod kątem ich zasadności i zgodności z prawem, a następnie przekazywane do MSWiA. Ewentualne wykreślenie nazwy z Wykazu urzędowych nazw miejscowości następuje z dniem 1 stycznia następnego roku. W tym roku wpłynęły do nas wnioski czterech samorządów dotyczące pięciu wsi lub osad - dodaje Krzysztof Guzek.

Posłuchaj jak przebiega procedura wygaszania nazw miejscowości

Wioski widma i wyludnione osady

Wojewoda zaopiniował już wnioski samorządów dotyczące miejscowości i osad: Romejki (wieś w gminie Ełk z brakiem zabudowy), Zdrojewo (dawny folwark książęcy w gminie Piecki), Jastrzębiec (osada leśna w gminie Nidzica), Kalkownia (osada w gminie Nidzica) i Gronowo ( wieś w gminie Mrągowo). Według Artura Chojeckiego wioski i osady są wyludnione, ale ich nazw nie należy likwidować. Dlaczego?

Są to nazwy z jakąś historią, stanowiące punkt orientacyjny dla służb ratowniczych - wyjaśnia Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na pozostawienie nazw miejscowości nie zamieszkałych - dodaje rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie

Byki i Dźwierzutki znikną z mapy?

Ostateczna decyzja w kwestii zniesienia nazw należy do MSWiA. Podobne plany dotyczą miejscowości w gminie Dźwierzuty. Możliwe, że po 1 stycznia na mapie nie znajdziecie już czterech wiosek w powiecie szczycieńskim: Byki, Dźwierzutki, Julkowo oraz Zazdrość. Uchwałą z 10 września 2020 r. Rada Gminy Dźwierzuty wystąpiła z wnioskiem do MSWiA o zniesienie urzędowych nazw tych miejscowości. Dlaczego samorządowcy zdecydowali się na taki krok?

Obecnie nie są tam zameldowane żadne osoby- tłumaczy Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. W miejscowości Julkowo znajdują się osoby z meldunkiem Rańsk, natomiast w Zazdrości mieszkańcy mają meldunek Targowo. Dźwierzutki natomiast, to tak naprawdę część wsi Dźwierzuty, z kolei Byki są położone między Julianowem,a Dźwierzutami. Likwidacja tych miejscowości nie przyniesie żadnych konsekwencji dla mieszkańców - zapewnia sekretarz gminy Dźwierzuty.

Sekretarz gminy Dźwierzuty mieszkańcy likwidowanych wiosek nie odczują zmian

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

Zmiany po 1 stycznia

Obecnie teren gminy gminy Dźwierzuty podzielony jest na 19 sołectw, w których znajduje się 41 miejscowości. Czy nazwy czterech wiosek tej gminy znikną z mapy i urzędowych wykazów, okaże się już 1 stycznia. Podobnie jest pięcioma miejscowościami z gmin: Piecki, Mrągowo, Nidzica i Ełk. W 2020 roku, żadna z nazw miejscowości nie znikła z mapy Warmii i Mazur. Ewentualne zmiany w nowym roku będą konsekwencją wniosków rad gmin, przekazanych za pośrednictwem wojewody do MSWiA.

Piątkowy spacer "po warszawsku" w Olsztynie