Będzie można dostać 6000 złotych. Wystarczy wziąć udział w szkoleniu wojskowym

i

Autor: Piotr Molecki/East News

wojsko

Będzie można dostać 6000 złotych. Wystarczy wziąć udział w szkoleniu wojskowym

2024-05-17 9:06

Rząd przedstawił nowy projekt "Wakacje z wojskiem", w ramach którego przeprowadzone zostaną szkolenia wojskowe dla chętnych cywilów. Uczestnicy otrzymają 6 tysięcy złotych wynagrodzenia. Kto może wziąć udział w szkoleniu? Ile będzie trwał turnus? Szczegóły poniżej.

Na konferencji prasowej w czwartek szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił nowy projekt szkoleń wojskowych dla cywilów nazwany "Wakacje z wojskiem". Jak wskazał, w ramach programu latem w 70 jednostkach wojskowych w całym kraju zostaną zorganizowane trzy 27-dniowe turnusy zakończone przysięgą wojskową, podczas których chętni zostaną przeszkoleni w zakresie podstawowych umiejętności wojskowych. Maksymalnie na turnusy zapisać będzie się mogło 10 tys. chętnych.

Wakacje z wojskiem 2024. Kto może wziąć udział w szkoleniu?

Oferta skierowana jest do osób młodych, w przedziale 18-35 lat, przede wszystkim zaś dla tych, którzy w tym roku kończą szkoły średnie. – Ci, którzy są już pełnoletni, może zaczynają już swoje najdłuższe w życiu wakacje i dopiero od października rozpoczną studia – wskazał szef MON, zapraszając do udziału w turnusach szkoleniowych. Jak zaznaczył, szkolenia wiążę się także z wynagrodzeniem finansowym dla uczestników.

– Utrzymanie podczas szkolenia jest oczywiście bezpłatne dla uczestników, ale będzie również wypłacone wyposażenie wysokości 6 tys. zł za ten czas szkolenia – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, może to być np. alternatywa dla aktywności zawodowych, które podejmują w wakacje absolwenci szkół średnich.

Jak mówił, udział w turnusie szkoleniowym to także pierwszy krok do ewentualnej dalszej służby wojskowej. Po kursie uczestnicy domyślnie trafią - tak jak inni, którzy odbyli kwalifikację wojskową - do rezerwy pasywnej, chętni jednak będą mogli odbyć 11-miesięczny kurs specjalistyczny w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, przejść do służby w WOT, a także rozpocząć ścieżkę do zostania żołnierzem zawodowym.

Na czym będzie polegało szkolenie wojskowe?

Płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, wskazał, że szerszych informacji udzielają przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji we wszystkich województwach. Jak zaznaczył, projekt "Wakacje z wojskiem" został pomyślany w trzech turnusach w różnych terminach tak, by jak najwięcej osób mogło pogodzić go ze swoimi wakacyjnymi planami. Z kolei ppłk Michał Czerniakiewicz z Dowództwa Generalnego wskazał, że szkolenie na turnusach będzie analogiczne do podstawowego miesięcznego szkolenia wojskowego - w jego ramach uczestnicy będą się uczyć m.in. podstaw taktyki, strzelectwa, terenoznawstwa, rozpoznania, a także wojskowych regulaminów czy musztry.

Dostałbyś się do wojska? Rozwiąż QUIZ z wiedzy niezbędnej zawodowemu żołnierzowi

Pytanie 1 z 13
Najdłuższą lądową linię graniczną Polska posiada z:
Polska w ogniu! Czy za ostatnimi pożarami stoi Rosja?