ostrzeżenia

Barszcz Sosnowskiego na Warmii i Mazurach. Gdzie występuje? Na mapie ponad 200 lokalizacji!

2024-07-18 8:03

Barszcz Sosnowskiego to niezwykle niebezpieczna roślina, która stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jej otoczeniu. Gdzie w województwie warmińsko-mazurskim powinniśmy uważać na Barszcz Sosnowskiego? Według mapy barszcz.edu.pl to nawet 200 lokalizacji.

Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Często jest mylony z wyrośniętym koprem lub arcydzięglem. Roślina ta pochodzi z rejonu Kaukazu. Do Polski sprowadzona została w końcu lat 50. XX wieku ze Związku Radzieckiego. Początkowo była przedmiotem badań nad właściwościami leczniczymi roślin, później zaczęto ją uprawiać w celach użytkowych, głównie w państwowych gospodarstwach rolnych. Obecnie Barszcz Sosnowskiego występuje na terenie całej Polski i uznawany jest za roślinę inwazyjną, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego jego uprawa została zakazana.

Oparzenia po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego. Jakie są objawy?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, Barszczu Sosnowskiego powinniśmy unikać ze względu na jego na soki i olejki eteryczne zawierające toksyczne substancje (furanokumaryny). Pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują one zmiany skórne, które przypominają oparzenie – zaczerwienienie, wysypkę, owrzodzenie czy opuchlizna. Objawy występują od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie. Mogą wystąpić również: nudności, wymioty, bóle głowy, obrażenia układu oddechowego, obrażenia oczu czy wstrząs anafilaktyczny. Co niezwykle ważne, do poparzenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z Barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Gdzie występuje Barszcz Sosnowskiego? Mapa miejsc w województwie warmińsko-mazurskim

Barszcz Sosnowskiego zazwyczaj kwitnie w czerwcu i lipcu. Jego toksyczność zwiększa wysoka temperatura powietrza oraz wilgotność. Najczęściej można spotkać go wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach. Dokładne miejsca występowania Barszczu Sosnowskiego w Polsce można sprawdzić na specjalnej mapie zamieszczonej na stronie barszcz.edu.pl. W województwie warmińsko-mazurskim stanowiska występowania Barszczu Sosnowskiego zostały zaznaczone m.in. w Węgorzewie, Olsztynie, Elblągu, Pieniężnie, Starych Jabłonkach czy Tolkmicku.

Rośliny doniczkowe domowe – znasz wszystkie gatunki? [QUIZ]

Pytanie 1 z 6
Na zdjęciu widzimy:
Ficus
Uważajcie! Barszcz Sosnowskiego można łatwo pomylić z inną rośliną