Barokowy pałac, na który rzucono klątwę. Teraz można go kupić! [ZDJĘCIA]

2020-08-28 10:26

Barokowy pałac położony jest w niewielkiej wsi Bęsia. Dawniej był przepiękną posiadłością, dziś stoi w kompletnej ruinie. Niezwykle interesująca jest też jego historia... legendy podają, że na miejsce to rzucono klątwę. Jaką? Więcej dowiesz się czytając artykuł na ESKA Olsztyn.

Barokowy pałac w Bęsi na sprzedaż

Pałac w Bęsi to przepiękny przykład architektury barokowej w województwie warmińsko-mazurskim. Został wzniesiony w latach 1720-30. Miejsce to jest o tyle tajemnicze, że jego właściciele zmieniali się niemal jak w kalejdoskopie. Według legend, jest to efekt klątwy rzuconej jeszcze w XIII wieku przez dawnych mieszkańców tych ziem - pogańskich Prusów. Więcej o historii tego miejsca przeczytasz w artykule: Niesamowity zabytek w Bęsi. Mazurski pałac na który rzucono klątwę

Dawniej miejsce to tętniło życiem, dziś stoi i niszczeje. Pojawił się jednak cień nadziei na to, że pałac odzyska swój dawny blask. Renowacją zabytku zainteresował się bowiem Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków. Ponadto prywatny właściciel wyraził chęć sprzedaży pałacu wraz z parkiem. 

- Po wielu nieudanych próbach, w tym roku udało nam się nawiązać kontakt z właścicielem obiektu oraz przyległego parku i kompleksu folwarcznego. - informuje konserwator zabytków.

Zostały rozpoczęte rozmowy na temat konieczności zabezpieczenia pałacu. Po przeprowadzonej we wtorek (25 sierpnia) kontroli wydano również zalecenia pokontrolne, nakazujące m.in. zabezpieczenie dachu i uprzątnięcie wnętrz.

Upiory z mazurskich legend porywają ludzi? Ten QUIZ przyprawi Cię o dreszcze!

Pytanie 1 z 10
Ognik to:

- Biorąc pod uwagę stan obecny posiadłości, ciekawostką jest informacja, że w 1978 roku pałac oraz wiatrak, będące wtedy po generalnym remoncie, otrzymały nagrodę "Zabytek Zadbany". Okres degradacji obu obiektów zaczął się wraz z początkiem XXI w. - we wnętrzach wciąż znajdują się dokumenty potwierdzające użytkowanie jego wnętrz jeszcze w 1997 r. - dodaje konserwator zabytków.

Daniel albinos w lasach Warmii i Mazur.