Atrakcja turystyczna do likwidacji?
W sierpniu informowaliśmy o tym, że na stronie internetowej Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym koło Mrągowa zamieszczono ogłoszenie, w którym napisano, że stacja chce oddać około 400 osobników zwierząt. Wśród nich są m.in. jelenie czy daniele. Odbiór zwierząt ma nastąpić do listopada lub grudnia tego roku. Ośrodek ma zostać zlikwidowany, mimo że jest to popularna wśród turystów atrakcja. Stacja działa nieprzerwanie od niemal 40 lat.
Stację badawczą można było uratować. W 2022 r. pojawił się pomysł, aby połączyć stację w Kosewie Górnym z Instytutem Rozrodu Zwierząt PAN w Olsztynie. Wnioski te uzyskały pozytywną opinię, jednak na początku roku zmieniły się władze Polskiej Akademii Nauk i zdecydowano, że ośrodek pod Mrągowem zostanie zlikwidowany. Z decyzją tą nie zgadzają się niektórzy mieszkańcy regionu.
Chcą uratować stację w Kosewie. Powstała petycja
Część osób chce uratować tę mazurską atrakcję turystyczną. W tym celu stworzyli petycję, która zostanie skierowana do prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego oraz do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Jednak zanim to zrobią, jej autorzy muszą uzyskać odpowiednią liczbę podpisów. Potrzeba 5 tys. głosów. W opisie wskazano, że stacja jest jedyną w Polsce placówką badawczą zajmującą się hodowlą i badaniami nad trzema gatunkami jeleniowatych występujących w kraju: jeleniami szlachetnymi, danielami europejskimi i jeleniami wschodnimi.
- Stacja Badawcza jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Mazur, która od 25 lat, corocznie przyciąga do siebie tysiące odwiedzających, dbając tym samym o rozwój całego Regionu oraz służy lokalnej społeczności, prowadząc zajęcia edukacyjne - Kosewo to miejsce gdzie młodzież szkolna i liczni turyści mogą z bliska zobaczyć te mało znane zwierzęta, dowiedzieć się wiele o ich biologii, ekologii i niezwykle ciekawych zwyczajach. W Stacji Badawczej odbywają się praktyki studenckie m.in.: dla studentów weterynarii, zootechniki, behawiorystyki oraz kierunków biologicznych – argumentują autorzy petycji.
Dokument można podpisać W TYM MIEJSCU.
Placówka powstała w roku 1984 jako PGR eksperymentalny poświęcony badaniom hodowli jeleniowatych. Według danych stacji badawczej, w ciągu czterech miesięcy sezonu, obiekt odwiedza 6 tys. turystów.
Stado jeleni na otwartym polu to niecodzienny widok