Wydarzenia

Na UWM trwają Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji [ZDJĘCIA]

2023-09-21 10:13

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwają 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Na uczestników czekają liczne warsztaty, pokazy, spotkania czy wykłady. Tematem przewodnim wydarzenia jest astronomia za sprawą Mikołaja Kopernika. Celem imprezy jest wzbudzenie w najmłodszych chęci odkrywania świata.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki 2023. Trzy dni pokazów, warsztatów i zabawy

21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki rozpoczęły się w środę (21 września) i potrwają do piątku (22 września). Tematem przewodnim jest astronomia, bo rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika.

– Przedstawimy historię Mikołaja Kopernika w sposób bardziej zrozumiały dla najmłodszych odbiorców - zapewniał Mateusz Pikuliński, dyrektor Kortosfery. – Przez trzy dni w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie nam towarzyszyć wystawa planet - interaktywna ekspozycja w formie warsztatowej. W Centrum Konferencyjnym będzie można też obejrzeć spektakl "Słońce Kopernika", który pozwoli nam pokazać życie tego astronoma – także w Olsztynie. Wiele też czeka nas na poszczególnych wydziałach UWM. Każdy znajdzie w tej ofercie coś dla siebie!

Jednym z pierwszych wydarzeń imprezy był pokaz chemiczny, który odbył się na parkingu obok Centrum Konferencyjnego UWM. Poprowadziła go Ewelina Krzykowska, chemiczka i laborantka, na co dzień pracująca w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”. Pokaz zachwycił wszystkie dzieci, ale największą ich uwagę przykuła reakcja chemiczna z ciekłym azotem, który ma temperaturę -179 stopni Celsjusza. Laborantka zamoczyła w nim nadmuchane balony, które pod wpływem zimna znacznie zmniejszyły swoją objętość i pokazała, że sześć z nich zmieści się do pudełka, do którego normalnie by nie weszły. Na zakończenie pokazała wielką chmurę, wlewając do ciekłego azotu wrzątek. Powstał efekt różnicy temperatur w wysokości prawie 300 stopni Celsjusza.

Owady, produkcja sera i DNA

W imprezie udział wzięli uczniowie różnych szkół. W Kortowie pojawiła się młodzież m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie czy z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych im. Wisławy Szymborskiej w Olsztynie.

Pierwszego dnia wielu chętnych w różnym wieku zgromadziła również wystawa interaktywna „Misja po Układzie Słonecznym”, która umożliwiała wejście do wnętrza planet i symulowania zjawisk, jakie na nich panują. Można było ją obejrzeć zarówno w Centrum Konferencyjnym, jak i w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM.

– Nasza wystawa składa się z planet Układu Słonecznego oraz Słońca, do których można wejść, zwiedzić i doświadczyć warunków, jakie panują na danej planecie. Np. Uran jest najzimniejszą planetą, więc jest to symulator, w którym panuje najniższa temperatura. Jej przeciwieństwem jest Wenus, gdzie ustawiliśmy temperaturę ok. 40 stopni - tak, aby dało się tam wytrzymać, ale należy pamiętać, że w rzeczywistości na planecie Wenus jest około 400 stopni Celsjusza - wyjaśnił Piotr Bończyk ze stowarzyszenia „Polaris”, które przygotowało wystawę.

Dodatkowo podczas kolejnych wykładów i pokazów uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak powstają zakwasy, jak jest zbudowane DNA, gdzie się znajduje, co to jest jądro komórkowe, a także pobawić się puzzlami.

– Mamy zmieniający się zaczarowany atrament, który pojawia się i znika, badamy zjawisko osmozy na domowym modelu, mamy skaczące jajka, poruszające się mazakowe ludziki, model serca i krwi. Robimy bubble tea z odczynników laboratoryjnych. Pokazujemy, jak reagują przedmioty na bardzo niskie temperatury przez doświadczenie z ciekłym azotem oraz robimy pastę dla słonia – powiedziała dr Aleksandra Kurzyńska z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

Dzieci mogły również dowiedzieć się czegoś więcej o owadach, biotechnologii, produkcji jogurtu, bakterii probiotycznych, o tym, jak bakterie zachowują się w naszym przewodzie pokarmowy, a także zapoznać się z produkcją sera. Były także zajęcia na temat sprzedaży i nabywania nieruchomości.

ODNiS – co jeszcze w programie?

Zajęcia pogrupowano w kilka grup tematycznych:

  • Tajemnice świata
  • Świat technologii
  • Sztuka w nas
  • Zdrowe życie
  • Świadome społeczeństwo

Kortowo odwiedzą także specjalni goście, wśród których są m.in. Piotr Kosek (twórca kanału „Astrofaza”), Agata Kurzyk czy Kamil Muzyka.

22 września przed Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym będzie można wziąć udział we wspólnym oglądaniu filmów "pod chmurką". O godzinie 11:00 wyświetlony zostanie film „W głowie się nie mieści", a o godzinie 18:00 „Pierwszy Człowiek”.

Źródło:Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Kortowiada 2023. Kolorowa Parada Wydziałów przeszła ulicami Olsztyna

Otwarcie Centrum Nauki Kortosfera w Olsztynie