Nowa usługa Ministerstwa Cyfryzacji. Czym są e-Doręczenia?
Od 1 stycznia 2025 r. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomi nową usługę, jaką będą e-Doręczenia. Jak informuje resort, jest to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
Docelowo wszystkie podmioty publiczne, w tym urzędy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, NFZ, czy policja, a także przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń. W pierwszym etapie usługa ta będzie również dostępna dla podmiotów niepublicznych, takich jak wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, biura rachunkowe czy prywatne szkoły.
Jak skorzystać z e-Doręczeń?
Każdy, kto chciałby od nowego roku korzystać z e-Doręczeń, powinien założyć adres do e-Doręczeń, czyli prywatną skrzynkę. Można to zrobić w kilku krokach, składając wniosek przez stronę mObywatel.gov.pl. Dla osób, które nie mają jeszcze adresu do e-Doręczeń, jest usługa hybrydowa, czyli elektroniczno-papierowa. Urząd wysyła dokument elektroniczny, który trafia na pocztę. Tam jest automatycznie drukowany i wysyłany do adresata.
- Gdy wysyłasz dokumenty przez e-Doręczenia, trafiają one zawsze do właściwej osoby. Gdy je odbierasz, wiesz, kto je wysłał i masz pewność, że nikt się nie podszywa pod tę osobę czy instytucję. Przesłane dokumenty pozostają nienaruszone. Możesz również pobrać prawnie ważne dowody na to, kto i kiedy je wysłał i odebrał – czytamy na rządowej stronie gov.pl.
Ważne jest to, że nowa usługa jest bezpłatna. Użytkownicy będą mogli na bieżąco śledzić status swoich korespondencji poprzez powiadomienia.
- Nie ma potrzeby odbierania awiza i stania w kolejkach na poczcie, ponieważ listy z urzędu przychodzą bezpośrednio na elektroniczną skrzynkę. Można je przeczytać i odpowiedzieć na nie o dogodnej porze i w dowolnym miejscu – wystarczy do tego komputer, tablet lub telefon z Internetem. Nie ma również konieczności wizyty w urzędzie, aby złożyć potrzebne dokumenty, ponieważ pisma czy wnioski można wysłać bezpłatnie ze skrzynki do e-Doręczeń – podaje resort cyfryzacji.
Ministerstwo zaznacza, że taki krok jest ważny w cyfryzacji polskiej administracji państwowej.
– W ten sposób przechodzimy na nowoczesną komunikację, dzięki której obywatele, firmy, jak i instytucje publiczne zaoszczędzą czas i pieniądze. Załatwianie spraw urzędowych online staje się codziennością, dlatego e-Doręczenia jako elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru stanowią kolejny element cyfrowej układanki. Rozwiązanie to usprawni również pracę administracji publicznej, przyczyni się do szybszej wymiany informacji, a w efekcie skróci czas załatwiania spraw urzędowych – podkreślił Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Usługa dostosowuje krajowe przepisy do wymogów europejskich, dzięki czemu e-Doręczenia są równoważne prawnie z tradycyjnym listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Tajemnicza naklejka na skrzynce pocztowej. Co oznacza litera R? To ważna informacja