Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Kiedy wypadają w 2023 roku? Co oznaczają?

i

Autor: Canva Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Kiedy wypadają w 2023 roku? Co oznaczają?

Pogoda

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Kiedy wypadają w 2023 roku? Co oznaczają?

2023-05-15 9:42

Zimni ogrodnicy oraz zimna Zośka to nazwy zjawiska klimatycznego powodującego kilkudniowe ochłodzenie w krajach środkowej Europy, także w Polsce. Chodzi oczywiście o przymrozki, które pojawiają się co roku mniej więcej w połowie maja. Kiedy możemy spodziewać się zimnych ogrodników w 2023 roku? Skąd nazwa zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Szczegóły w artykule poniżej.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Kiedy są w 2023 roku?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka 2023: kiedy wypadają? Co oznaczają? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to dobrze trafiłeś! Zimni ogrodnicy oraz zimna Zośka to nic innego, jak określenia zjawiska klimatycznego charakterystycznego dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską), następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych.

Analiza danych z lat 1881–1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Skąd takie nazwy?

Te nietypowe nazwy zjawiska pochodzą od patronów poszczególnych dni. Zimni ogrodnicy to św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, święty Izydor, również został utrwalony w tradycji ludowej z powodu bycia rolnikiem.

Ludowe przysłowia o zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce

Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom.

  • "Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata"
  • "Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy"
  • "Gdy przed Pankracym nocą przymrozki, lato będzie przepadziste, a jesienią czasy dżdżyste"
  • "Pankracy, Serwacy, Bonifacy, każdy swoim zimnem raczy";
  • "Święta Zofija kłosy rozwija"
  • "Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją"
  • "Gdy w Zofię zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa"

Jakie grzyby rosną w maju 2023? Tych gatunków warto szukać

Międzyzdroje zachwycają o każdej porze roku