Jakie grzyby rosną w maju 2023? Tych gatunków warto szukać
Grzyby to przysmak wielu Polaków. Niektórzy jednak jeszcze większą przyjemność czerpią z samego grzybobrania. I choć utarło się, że na grzyby chodzi się latem czy jesienią, to wiele dorodnych okazów, można znaleźć również późną wiosną. Jakie grzyby jadalne rosną w maju? Gdzie ich szukać? Szczegóły w galerii.
Jakie grzyby rosną w maju 2023? Tych gatunków warto szukać
Pieczarka łąkowa
Pieczarka łąkowa, zwana także pieczarką polną, polową, ogrodową, piekarką. Rośnie od maja do listopada na łąkach, pastwiskach, polach, miedzach, w ogrodach i rowach – miejscach bogatych w związki azotowe. Kapelusz kulisty, potem wypukły i na koniec rozpostarty, białawy. Trzon krótki, gruby i pełny z pierścieniem u góry. Jadalna. Mylona z trującymi, białymi muchomorami, np. z jadowitym. W odróżnieniu od nich nie ma bulwy i pochwy u nasady trzonu oraz białawych blaszek, które u pieczarek są różowe, czerwonobrązowe aż do brązowoczarnych.
Smardz jadalny
Smardz jadalny, znany także pod nazwą smardz zwyczajny lub smorz. Rośnie od kwietnia do maja, po wiosennych deszczach, w prześwietlonych lasach liściastych, parkach, głównie pod jesionami, wiązami, klonami i bukami. Składa się z kulistej lub jajowatej, pustej w środku główki i przysadzistego, rozszerzonego u podstawy trzonu. Na kapeluszu barwy od szarej do brązowożółtej charakterystyczne fałdki i jamki otoczone żeberkami – jak plaster miodu. Objęty częściową ochroną gatunkową poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych i terenami zieleni. Mylony z trującą piestrzenicą kasztanowatą.
Gęśnica wiosenna
Gęśnica wiosenna, zwana także majówką wiosenną lub gąską majową. Rośnie od kwietnia do czerwca pojedynczo, czasem gromadnie (w czarcich kręgach) na łąkach, pastwiskach, obrzeżach lasu, śródleśnych polanach, w parkach i zaroślach. Kapelusz dzwonkowaty z podwiniętym brzegiem, potem rozpłaszczony, kremowy z żółtawym odcieniem, gładki i suchy. Blaszki białawe do kremowych, gęste i cienkie, wąskie, przy trzonie wycięte. Trzon równogruby lub maczugowaty, pełny lub gąbczasty, białawy. Miąższ jędrny, białawy o mącznym smaku i zapachu. Jadalna. Mylona z wieruszką zatokowatą, strzępiakiem ceglastym i białymi muchomorami.
Borowik ceglastopodobny
Borowik ceglastopodobny, znany również jako gniewus, pociec lub ceglak. Rośnie od maja do października w lasach iglastych i liściastych, na kwaśnych glebach. Kapelusz półkolisty ciemnobrązowy, potem poduszkowaty z ceglastym lub oliwkowym odcieniem, matowy, zamszowy, podczas wilgotnej pogody lepki. Spód żółtawooliwkowy, potem ceglastoczerwony, po naciśnięciu sinieje. Trzon żółtawy z czerwonymi kosmkami lub ziarenkami, bez siateczki, u podstawy czerwonobrązowy, cylindryczny lub lekko maczugowaty, przy ucisku siniejący. Miąższ żółty, po przekrojeniu siniejący, o łagodnym smaku i zapachu. Jadalny. Mylony z trującym borowikiem grubotrzonowym.
Twardzioszek przydrożny
Twardzioszek przydrożny, znany również jako podróżniczka, przydróżka, tańcówka. Rośnie od maja do października na pastwiskach, łąkach, trawiastych poboczach dróg, poza lasami. Bardzo pospolity, rośnie w szeregach lub czarcich kręgach. Kapelusz półkolisty, stożkowaty, potem płaski, z ciemniejszym garbkiem, cielisty, jasnobrązowy, po zmoczeniu ciemniejszy, gładki. Blaszki podobnej barwy, dość grube i szeroko rozstawione. Trzon cylindryczny, włóknisty i łykowaty, u podstawy z białawą grzybnią, gładki. Miąższ białawy, elastyczny o aromatycznym grzybowym zapachu i łagodnym smaku. Jadalny (używa się tylko kapeluszy). Mylony z trującą lejkówką liściową.
Łuszczak zmienny
Łuszczak zmienny, zwany również łuskwiakiem. Rośnie od maja do listopada w lasach, parkach i zadrzewieniach, na drewnie, pniakach i leżaninie, gromadnie w wiązkach. Preferuje drewno drzew liściastych, rzadziej iglastych. Kapelusz półkolisty, potem płaski z garbkiem, do żółtego do rdzawobrunatnego, gładki z ciemniejszym prążkowanym brzegiem. Blaszki o podobnym zmiennym kolorze. Trzon cylindryczny, pusty, łykowaty, rdzawobrązowy, u nasady ciemniejszy, smukły i cienki. Trzon poniżej zanikającego pierścienia pokryty brunatnymi łuskami. Miąższ w kapeluszu białawy i miękki, a w trzonie twardy, rdzawobrunatny. Jadalny (zdrewniałe trzony należy odciąć). Mylony z trującą hełmówką obrzeżoną.