Masowe zatrucie pokarmowe w Kętrzynie. Objawy u ponad 150 osób
We wtorek po południu (8 kwietnia) w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Objawy odczuwało ponad 150 osób, a trzynaście z nich trafiło do szpitala. U chorych wystąpiły wymioty, biegunka czy odwodnienie. U kilkudziesięciu osób choroba miała przebieg ostry, dlatego część z nich trafiła do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. O zdarzeniu został poinformowany Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, który na miejsce skierował Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego i sanepid. Poinformowano Komendanta Głównego Straży Granicznej.
- Wszystkim funkcjonariuszom zgłaszającym objawy została udzielona pomoc medyczna. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Na miejscu obecni są Komendanci Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG i Centrum Szkolenia SG, którzy powołali zespół roboczy do analizy sytuacji i koordynacji. Niezwłocznie powiadomiono także służby sanitarno-epidemiologiczne województwa i powiatu, których pracownicy pobrali próbki żywności i wody oraz próbki do badań od słuchaczy. Zadysponowano oddział chorób zakaźnych szpitala powiatowego w Giżycku oraz na ewentualne dalsze potrzeby Poliklinikę MSWiA w Olsztynie – powiedziała w rozmowie z Radiem Eska Olsztyn mjr SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
Wojewoda powołał sztab kryzysowy. Sanepid wyjaśnia sprawę
Wojewoda warmińsko-mazurski powołał sztab kryzysowy po otrzymaniu tej informacji. W jego skład wchodzą przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz służb mundurowych i medycznych.
- Wojewoda po konsultacji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o powołaniu sztabu kryzysowego, który pracował do godzin nocnych. W posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego uczestniczyli przedstawiciele służb medycznych, sanitarnych, administracji rządowej oraz straży granicznej. Wśród zaleceń znalazły się m.in. procedury izolacji osób z objawami oraz dezynfekcji pomieszczeń. Zabezpieczono również odpowiednią liczbę miejsc w szpitalach na wypadek pogorszenia stanu zdrowia kolejnych osób – wyjaśnił naszej redakcji Szymon Tarasewicz, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.
Pracownicy sanepidu pobrali już próbki wody i jedzenia do badań. W kale pobranym do badań od osób, które skarżyły się na objawy zatrucia, wykryto salmonellę. Sanepid wyjaśnia, co dokładnie było źródłem zatrucia. Wyniki mają być w czwartek.
W środę (9 kwietnia) decyzją komendanta, w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie zawieszono zajęcia programowe. Z kolei do policji wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
- Przyjęliśmy w środę zawiadomienie od przedstawiciela SG o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 160 k.k., czyli narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - powiedziała PAP st. asp. Ewelina Piaścik z policji w Kętrzynie.
Kętrzyńskie centrum jest jednym z trzech tego typu ośrodków w Polsce.
