Za to możesz dostać mandat w październiku

i

Autor: pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne Za co można dostać mandat jesienią? Przepisy Kodeksu Drogowego

Za to możesz dostać mandat w październiku! O czym kierowcy powinni pamiętać jesienią?

2020-10-16 10:00

Jesień to dosyć uciążliwa pora roku dla kierowców. Pochmurne dni, opady deszczu i śniegu, słaba widoczność przez mgły. Pojawiają się też pierwsze przymrozki. O czym kierowcy powinni pamiętać jesienią, by nie dostać mandatu? Czytaj na ESKA Olsztyn.

Kierowca BMW uderzył w latarnię

Spis treści

  1. Za to możesz dostać mandat w październiku. O czym jesienią powinni pamiętać kierowcy?
  2. Zaszronione szyby w aucie
  3. Światła przeciwmgłowe
  4. Światła do jazdy dziennej
  5. Uważaj na kałuże

Za to możesz dostać mandat w październiku. O czym jesienią powinni pamiętać kierowcy?

Jesień to okres trudniejszych warunków atmosferycznych, zwłaszcza gdy gęste mgły utrudniają widoczność na drogach, a opady deszczu czy śniegu tworzą śliską powłokę na jezdni. By zachować maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych elementach. Okazuje się bowiem, że poprzez wiele złych praktyk, kierowcy mogą otrzymać mandat i punkty karne. Za co?

Czy zdałbyś dziś egzamin na prawo jazdy 2020? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 16
Który z obowiązków dotyczy właściciela samochodu osobowego?

Zaszronione szyby w aucie

Połowa października przyniosła w całym kraju znaczne ochłodzenie. Wkrótce mają pojawić się również pierwsze przymrozki, a co za tym idzie - szyby w samochodzie mogą być zaszronione.

- Zaszronione szyby w samochodzie ograniczają widoczność i kontrolę nad tym, co dzieje się na drodze. Za nieprzestrzeganie tych przepisów, a co za tym idzie, powodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości od 20 do 500 zł. - informuje st.sierż. Karolina Hrynkiewicz z zespołu prasowego KWP w Olsztynie.

Kierujący powinni zwrócić szczególną uwagę na spadające z drzew liście. Mokre liście tworzą na jezdni śliską powłokę, która podobnie jak warstwa lodu czy wody powoduje utratę przyczepności. W takich warunkach łatwo wpaść w poślizg. Mgła, deszcz czy błoto to częste zjawiska jesienią, dlatego tak ważne jest utrzymanie szyby w czystości. Zapewnia to lepszą widoczność, a więc bezpieczniejszą jazdę. - Jesienią kluczową kwestią jest to, żeby widzieć innych uczestników ruchu oraz żeby inni mogli dostrzec nas z daleka. Dlatego należy zadbać o czystość reflektorów. W czasie deszczu powinniśmy przede wszystkim dostosować prędkość do trudniejszych warunków na drodze oraz zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu w sytuacji nieprzewidzianego zdarzenia będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zahamować i uniknąć kolizji.- apeluje policja.

Światła przeciwmgłowe

Powinniśmy również pamiętać o odpowiednim korzystaniu ze świateł przeciwmgłowych. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w światła przeciwmgłowe, mamy obowiązek używania przednich świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, które mogą być spowodowane mgłą, opadami atmosferycznymi. Tylne światła przeciwmgłowe można włączać wraz z przednimi w warunkach, gdy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Gdy pogoda się poprawi, należy je natychmiast wyłączyć. Nadużywanie świateł przeciwmgłowych jest karane przez policję mandatem w wysokości 100 zł i 2 pkt karne. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Najczęstszy błąd kierowców jesienią. Za to 200 zł mandatu i 2 punkty karne

Światła do jazdy dziennej

Przy złej pogodzie auto poruszające się przy włączonych wyłącznie światłach do jazdy dziennej jest znacznie słabiej widoczne. - zauważa st. sierż. Karolina Hrynkiewicz. Poza tym, jadąc za autem korzystającym jedynie z przednich świateł, inni kierujący mogą zauważyć pojazd zbyt późno, ponieważ podczas jazdy tylko na światłach do jazdy w dzień, tylne lampy pozostają wyłączone. - dodaje. Jeśli w takiej sytuacji zatrzyma nas policja, będziemy musieli liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości 200 zł oraz 2 punkty karne.

Uważaj na kałuże

Jesienią deszczowych dni nie brakuje. Mokra jezdnia nie tylko utrudnia jazdę, ale może też uprzykrzyć życie pieszym. Zwłaszcza, gdy kierowca zwraca uwagę wyłącznie na to, co dzieje się na jezdni, a na chodnikach już nie. Wówczas może dojść do sytuacji, że przechodzień zostanie ochlapany, a jego mienie zniszczone przez wodę. - Jeżeli do ochlapania przechodnia doszło w sposób celowy możemy mówić o zniszczeniu mienia ściganego z powództwa cywilnego. - informuje st.sierż. Karolina Hrynkiewicz.

Posłuchaj i sprawdź, sześć skutecznych ćwiczeń, wspomagających wzrok. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.