Tegoroczne lato trwa wyjątkowo długo. Wszystko za sprawą gorącego września, który rozpieszcza rekordowo wysokimi temperaturami sięgającymi 30 stopni Celsjusza. Jeżeli prognozy synoptyków się sprawdzą, letnia aura pozostanie z nami aż do końca miesiąca. Pomimo utrzymującej się wysokiej temperatury należy jednak pamiętać, że nieubłaganie zbliżamy się do chłodniejszych dni. Kiedy temperatura może zacząć spadać i pojawią się pierwsze przymrozki?
Kiedy pierwsze przymrozki w Polsce? IMGW podało termin
Jak wynika z prognoz przygotowanych przez synoptyków z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, wystąpienia ujemnych temperatur możemy spodziewać się wraz z nadejściem października. – Pomimo wysokiej, jak na wrzesień, temperatury powietrza, która w dzisiejszych prognozach modeli średnioterminowych będzie notowana do końca września, należy pamiętać, że nieubłaganie zbliżamy się jednak do dni z ujemną temperaturą powietrza. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia minimalnej temperatury powietrza poniżej 0°C wystąpi wg dzisiejszej realizacji ECMWF EPS w 41 tygodniu roku – informuje CMM-IMGW. Oznacza to, że pierwsze przymrozki mogą wystąpić między 9 a 15 października.
Pogoda na październik 2023
Przymrozki nie oznaczają jednak, że październik będzie miesiącem zimnym. Według prognozy długoterminowej IMGW, temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. – To może być bardzo przyjemny październik. Wydaje się, że ta polska, złota jesień taka kolorowa jeszcze może w drugiej części października wystąpić – komentuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. – Mogą być odnotowywane takie temperatury: w Poznaniu 22 stopnie, we Wrocławiu 25, w Warszawie 24, w Gdańsku i Białymstoku 22 – wylicza.
Atak zimy w Olsztynie. Tak było w 2022 roku [ZDJĘCIA]