Zmiany w dowodach osobistych od przyszłego roku
Zmiany w ustawie o dowodach osobistych przygotowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
– To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśnił wiceminister Paweł Szefernaker.
Nowe dowody osobiste. Co się zmieni?
Do najważniejszych zmian, jakie muszą dokonać państwa członkowskie Unii Europejskiej, należy przede wszystkim wprowadzenie do dowodów osobistych odcisków palców. Konieczne stanie się więc odwzorowanie odcisków palców w urzędzie. Jak wyjaśnia sekretarz stanu w MSWiA, będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów.
Ponadto, przepisy unijne zobowiązują Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane).
Jak podkreśla MSWiA, niektóre z dotychczasowych regulacji się nie zmienią – dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.
Nowe dowody osobiste. Do kiedy zmiany mają zostać wdrożone?
Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia 2021 r. Dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.