Warmia i Mazury wcale nie są płaskie! Odkryj najwyższą górę regionu i jego tajemnice

2025-07-15 14:19

Województwo warmińsko-mazurskie potrafi zachwycić o każdej porze roku, choć najwięcej osób odwiedza je latem. Mnóstwo jezior, lasów i piękno przyrody zachęcają do wypoczynku w tym regionie. Choć teren jest nizinny, na Mazurach są też góry. Mimo że nie są wysokie, warto zwiedzić tamten rejon. Wzgórza Dylewskie, bo o nich mowa, to różnorodność flory i fauny.

  • Województwo warmińsko-mazurskie, choć kojarzone z nizinami, skrywa Wzgórza Dylewskie z najwyższą górą regionu, Dylewską Górą (312 m n.p.m.).
  • Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich to obszar bogaty w różnorodność fauny i flory, w tym rzadkie muflony, a także zabytkowe siedziby junkierskie.
  • Region oferuje liczne atrakcje, od szlaków turystycznych i wieży widokowej, po unikalne Lapidarium Geologiczne oraz cykliczny Rajd Rowerowy „Dylewska Góra”.
  • Chcesz odkryć, jakie jeszcze skarby, w tym ślady pruskiego plemienia, kryją się na Wzgórzach Dylewskich?

Wzgórza Dylewskie zachwycają pięknem natury. To tam znajduje się najwyższa góra regionu

Mimo że wiele osób sądzi, że województwo warmińsko-mazurskie to same niziny i nie napotkamy tutaj żadnych gór, to jest w błędzie. Na malowniczym terenie, gdzie znajdują się Mazury Zachodnie, można podziwiać Wzgórza Dylewskie. To tam właśnie jest najwyższa góra województwa warmińsko-mazurskiego, czyli Góra Dylewska, której wysokość wynosi 312 metrów nad poziomem morza. Region ten zachwyca swoim położeniem, a to za sprawą przepięknej przyrody. Występuje tam niezwykła różnorodność fauny i flory. Tereny te mogą też pochwalić się wyjątkowym bogactwem historycznym.

Wzgórza Dylewskie stanowią część Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, który obejmuje kilka rezerwatów przyrody, takich jak: Dylewska Góra, Góra Bukowa, Jezioro Rumian czy Jezioro Francuskie. Utworzono go w 1994 r., a jego powierzchni wynosi aż 74,84 kilometra kwadratowego. Na terenie parku można podziwiać różnorodność flory i fauny, w tym rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a także muflony, które zostały sprowadzone tu w latach 70. XX wieku.

Można też zwiedzać zabytkowe siedziby junkierskie, które świadczą o dawnej kulturze i tradycji regionu. Chętni mogą również skorzystać z wieży widokowej na Dylewskiej Górze, która oferuje pięknie i niezapomniane widoki na okolicę. Wzgórza pokryte bujnym lasem mieszanym, przez region przebiega północno-wschodnia granica występowania buka.

Wzgórza Dylewskie to także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, i to zarówno latem, jak i zimą. Na terenie parku znajdują się liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, które prowadzą przez malownicze krajobrazy. Zimą z kolei jest to idealne miejsce, żeby wskoczyć na narty biegowe.

Zachwycająca przyroda wokół Wzgórz Dylewskich

Muflony to bardzo rzadko występujące w Polsce zwierzęta, a Wzgórza Dylewskie to jedno z nielicznych miejsc w kraju, gdzie można spotkać ten gatunek zwierząt. Nie są one rdzennym gatunkiem, bo pochodzą z… Korsyki. występuje również wiele innych, cennych i ciekawych gatunków zwierząt, w tym 6 gatunków chronionych biegaczy, 5 gatunków chronionych trzmieli i 3 chronione gatunki motyli dziennych. Na terenie Parku występuje także 10 gatunków płazów, 4 gatunki gadów, 105 lęgowych i prawdopodobnie lęgowych gatunków ptaków oraz 25 gatunków ssaków. Łącznie wykryto 236 gatunków, z czego 168 objętych jest ochroną gatunkową. Trzy gatunki występujące na tym obszarze są zagrożone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt: wydra, wilk i orlik krzykliwy. Park jest również ważnym miejscem dla dostojki dafne, która jest gatunkiem ginącym, oraz dla innych zagrożonych gatunków motyli dziennych.

Olsztyn Radio ESKA Google News

Atrakcje Wzgórz Dylewskich. Lapidarium geologiczne

Lapidarium Geologiczne na Wzgórzach Dylewskich to unikalny w skali kraju zbiór głazów. Zgromadzono tam okazy pochodzące z trzech głównych prowincji: Szwecji, Niecki Morza Bałtyckiego i Wysp Alandzkich oraz Finlandii. Znajduje się tam ponad 20 głazów. Zgromadzone egzemplarze to eratyki przewodnie, czyli głazy o dokładnie zlokalizowanym źródle pochodzenia. Część została wydobyta z lokalnych odkrywek kopalni kruszywa w Glaznotach oraz w Marcinkowie. Jednym z najcenniejszych i najokazalszych granitów wchodzących w skład ekspozycji jest głaz o nazwie Błękitna Dziewica. Granit ten pochodzi z małej wysepki (rezerwatu ścisłego) o tej samej nazwie położonej u północno-wschodniego wybrzeża Olandii w Cieśninie Kalmarskiej, jego wiek oceniany jest na 1,6 mld lat. Na głazach umieszczono specjalne tabliczki z opisem budowy oraz z wbudowanymi lupami. Dzięki temu każdy odwiedzający może wcielić się w rolę geologa, przyjrzeć się budowie głazów i odtworzyć szlak jakim podróżowali ci fascynujący świadkowie epoki lodowcowej. Rejon Wzgórz Dylewskich jest idealnym miejscem dla takiego obiektu jak lapidarium. Charakteryzują się one ogromnym bogactwem geologicznym. Wśród bukowych lasów kryją się prawdzie perełki, czyli malowniczych głazów narzutowych. Te monumentalne obiekty przyrody nieożywionej to przybysze ze Skandynawii.

Rajd rowerowy „Dylewska Góra”

Wspaniałą okazją do wypróbowania swoich sił oraz aktywnego wypoczynku w gronie znajomych i przyjaciół są organizowane od lat na terenie gminy Ostróda imprezy promocyjno-rekreacyjne. Wydarzeniem, podczas którego można w pełni dostrzec piękno tych terenów, jest organizowany rokrocznie u podnóży Wzgórz Dylewskich Rajd Rowerowy „Dylewska Góra”, który z roku na rok skupia na swoim starcie coraz większe grono cyklistów. Jego trasa wiedzie oznakowanymi szlakami rowerowymi wśród malowniczych krajobrazów, przez miejscowości, które zachowały dawny charakter. Uczestnicy mogą zobaczyć wiele ciekawych domów o typowej mazurskiej architekturze, jak również inne zabytki wpisujące się w krajobraz. Obecnie jest to największa impreza rowerowa regionu ostródzkiego.

Wyjątkowa wieś – Glaznoty

Znajdująca się na terenie gminy Ostróda wieś Glaznoty skrywa wyjątkowe zabytek. Znajduje się kościół ewangelicki z XIV wieku, który obecnie jest metodystyczny. Kolejnymi zabytkami są kościół katolicki, wybudowany na przełomie XIX i XX oraz wiadukt kolejowy z 1909 roku, będący perłą architektoniczną nieistniejącej już trasy kolejowej Działdowo-Ostróda. W 1945 roku większość torów zabrali i wywieźli Sowieci.

Sassenpile – ostatnie ślady pruskiego plemienia

Według legendy, w grodzisku Sassenpile znajdowała się stolica pruskiego plemienia Sasinów. Obiekt znajduje się na krawędzi doliny rzeki Gizeli, około 1,2 km od wsi Zajączki. Jest on otoczony wałem, którego wysokość sięga 8 metrów. Grodzisko powstało przez odcięcie części południowo-wschodniej wzgórza, na którym jest posadowione, głębokim przekopem, który pełnił funkcję suchej fosy, jeszcze dziś tam widocznej. W zachodniej części wału występuje wyraźne obniżenie, będące prawdopodobnie pozostałością po bramie wjazdowej.

Szlak Siedzib Junkierskich

Szlak rowerowy Siedziby Junkierskie na Wzgórzach Dylewskich o długości 42 km biegnie przez siedziby dawnych majątków junkierskich i zapoznaje zwiedzających z historią ich właścicieli. Opatrzony jest tablicami informacyjnymi zlokalizowanymi w najbardziej istotnych punktach trasy. Jest to interesujące miejsce ze względu na dzieje Junkrów, czyli właścicieli obszarów ziemskich ze wschodniego dorzecza Łaby (z Prus, Meklemburii i Holsztyna). Ich majątki charakteryzowały się wysokim poziomem zarządzania i mechanizacją prac rolnych.

Wakacje po polsku – Mazury
Miejskie Granie
Warmia i Mazury cichym bohaterem książek Wioletty Sawickiej. Wywiady Agaty