Odra w Olsztynie? Sprawą zajmuje się sanepid
- Wszystkie objawy wskazują na to, że pacjentka jest chora na odrę. Wykonywane są ostatnie badania w tym kierunku ale my już wdrożyliśmy procedury, które mają zapobiec rozprzestrzenieniu się tej bardzo zakaźnej choroby – powiedział PAP warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.
Dzisko poinformował, że pracownicy służb sanitarnych ustalają, kto w ostatnim czasie miał kontakt z chorą kobietą. Chodzi zarówno o jej rodzinę i znajomych, jak i biały personel. - Kobieta w ostatnim czasie korzystała z porady lekarza rodzinnego oraz była w szpitalu, gdzie szukała pomocy, uważając, że nie pomaga jej antybiotyk. W drugim szpitalu, do którego trafiła m.in. z wysoką gorączką, rozpoznano odrę – dodał Dzisko.
Odra co roku jest wykrywana na Warmii i Mazurach. Jakie są objawy choroby?
Osoby zaszczepione na odrę, które miały kontakt z chorą osobą nie są zagrożone. Ci, którzy szczepieni nie byli będą do takich szczepień teraz zachęcani. - Nie ma możliwości prawnych, by zmusić takie osoby z kontaktu z chorą osobą do zaszczepienia się. Będziemy tych ludzi do tego bardzo przekonywać – powiedział Dzisko. Dodał, że w jego ocenie postępowanie epidemiologiczne obejmie kilkanaście osób.
Dzisko poinformował, że przypadki odry u osób dorosłych wykrywane są w warmińsko-mazurskim 2-3 razy w roku.
Odra rozpoczyna się 2-4 dniowym okresem zwiastunów niespecyficznych objawów: złe samopoczucie, kaszel, katar, zapalenie spojówek z łzawieniem oraz narastającą gorączką dochodzącą nawet do temperatury ponad 40 stopni Celsjusza. W tym stadium zachorowanie jest zazwyczaj mylnie rozpoznawane jako przeziębienie lub grypa. Następnie u 80 proc. chorych, na 2-3 dni przed wysypką, na przekrwionej błonie śluzowej policzków pojawiają się 1-2 mm białawe plamki Koplika, które bledną po wystąpieniu wysypki. Przeważnie 14 dnia od zakażenia (3-4 dzień choroby) pojawia się rumieniowa, nieswędząca, plamisto-grudkowa wysypka (nie pęcherzykowa). Wysypka odrowa zaczyna się na linii włosów oraz za uszami, rozprzestrzenia się w dół tułowia i kończyn z zajęciem powierzchni dłoniowych rąk i stóp. Wykwity często zlewają się. Gorączka zwykle ustępuje po 4-5 dniach od wystąpienia wysypki, która zanika w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła. Po wysypce pozostają przebarwienia, może wystąpić złuszczenie naskórka. Powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, biegunka oraz wymioty należą do często występujących objawów. Przedłużająca się gorączka nasuwa podejrzenie powikłań. Choroba zazwyczaj trwa około 10 dni. Odra ma cięższy przebieg u dorosłych niż u dzieci, objawiając się wyższą gorączką, bardziej nasiloną wysypką. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania odrze są szczepienia.

