Ranking „100 najbardziej niebezpiecznych i bezpiecznych regionów w Polsce”. Do tych przestępstw dochodzi najczęściej
Eksperci z firmy Unilink przygotowali na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego raport „100 najbardziej niebezpiecznych i bezpiecznych regionów w Polsce”. Z badania wynika, że poziom zagrożenia przestępczością jest mocno zróżnicowany w skali całego kraju. Jako miernik zagrożenia posłużyła liczba przestępstw przeciwko mieniu stwierdzonych przez policję w 2022 r. Z uwagi na duże zróżnicowanie liczby mieszkańców, w 380 badanych powiatach i miastach na prawach powiatu, obliczono liczbę przestępstw przeciwko mieniu na 10 tys. osób. Dane GUS pokazują, że w kraju 5 najpowszechniejszych przestępstw przeciwko mieniu to: oszustwo, kradzież, kradzież z włamaniem, zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy oraz przywłaszczenie.
W tych powiatach w warmińsko-mazurskim dochodzi do największej liczby przestępstw przeciwko mieniu
Na liście 100 najniebezpieczniejszych powiatów w Polsce pierwsze miejsce zajął Włocławek, gdzie na 10 tys. mieszkańców doszło aż do 373 przestępstw przeciwko mieniu. Na drugim miejscu uplasowały się Katowice z 331 przestępstwami na 10 tys. osób, a niechlubne podium zamyka Legnica – 278 przestępstw na 10 tys. osób. Specjaliści wskazują, że do największej liczby tego typu zdarzeń dochodzi na terenie dużych miast oraz powiatów graniczących z nimi.
W rankingu znalazły się też 4 regiony z Warmii i Mazur. Do największej liczby przestępstw w 2022 r. doszło tutaj:
- powiat nidzicki – 190 przestępstw na 10 tys. osób (22. miejsce w rankingu)
- Olsztyn – 179 przestępstw na 10 tys. osób (27. miejsce w rankingu)
- Elbląg – 158 przestępstw na 10 tys. osób (44. miejsce w rankingu)
- powiat iławski – 123 przestępstwa na 10 tys. osób (87. miejsce w rankingu)
Gdzie można poczuć się bezpiecznie na Warmii i Mazurach?
W rankingu ujęto także informacje na temat najbezpieczniejszych miejsc w Polsce. Na najwyższej lokacie uplasował się powiat kaliski, gdzie na 10 tys. mieszkańców doszło do 17 przestępstw przeciwko mieniu. Na drugim miejscu jest powiat janowski – 27 przestępstw na 10 tys. osób, a na ostatniej lokacie podium znalazł się powiat biłgorajski – 29 przestępstw na 10 tys. osób. Co ciekawe, według ekspertów, do najmniejszej liczby tego typu zdarzeń dochodzi w powiatach oddalonych nieco od największych miast.
Zaskakiwać może też fakt, że na liście najbezpieczniejszych miejsc w Polsce znalazł się tylko jeden powiat z województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to powiat gołdapski – 40 przestępstw na 10 tys. osób (18. pozycja w rankingu).
Jak uchronić się przed kradzieżą i włamaniem?
Policjanci w okresie wakacyjnym przypominają, w jaki sposób można chronić swoje mienie przed kradzieżą lub kradzieżą z włamaniem. Przed wyjściem z domu trzeba się upewnić, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte. Jeśli nieruchomość jest wyposażona w systemy alarmowe, należy je co jakiś czas sprawdzać ich działanie i regularnie przeprowadzać ich serwis. W przypadku dłuższego wyjazdy, warto skorzystać z pomocy zaufanego sąsiada, który co jakiś czas mógłby sprawdzać, czy na posesji nie dzieje się nic niepokojącego. Nie należy również przechowywać w domu większej kwoty pieniędzy.
Miasta w warmińsko-mazurskim z największą liczbą przestępstw. Które w pierwszej piętnastce? [RANKING]