Społeczeństwo

Warmia i Mazury wyludniają się. W tych powiatach sytuacja wygląda najgorzej [RANKING]

2023-10-20 11:52

Urząd Statystyczny w Olsztynie nie ma dobrych informacji. Z danych demograficznych z 2022 roku wynika, że Warmia i Mazury mocno się wyludniły. W ciągu roku liczba ludności zmniejszyła się aż o 8,3 tys. osób. Powodem jest m.in. ubytek migracyjny ludności oraz ujemny przyrost naturalny. Gdzie jest najgorzej? Ranking powiatów z warmińsko-mazurskiego, które wyludniły się najbardziej, znajdziesz w galerii poniżej.

Warmia i Mazury wyludniają się. W tych powiatach sytuacja wygląda najgorzej

Z danych Urzędu Statystycznego w Olsztynie wynika, że pod koniec 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim mieszkało 1 366 400 mieszkańców (3,6 proc. ludności Polski). W porównaniu z 2021 r. liczba ludności zmniejszyła się o 8,3 tys. osób (o 0,6 proc., a w Polsce o 0,4 proc.). Mniejsza była zarówno liczba mieszkańców miast, jak i wsi. Zmniejszenie liczby ludności nastąpiło niemal we wszystkich powiatach województwa.

Urząd podał, że w ujęciu procentowym największy spadek odnotowano w powiecie kętrzyńskim (-1,3 proc.) oraz bartoszyckim (-1,1 proc.). Wzrost liczby ludności nastąpił wyłącznie w powiecie olsztyńskim, gdzie liczba mieszkańców zwiększyła się o 620 osób (0,5 proc.).

Warmińsko-mazurskie z najmniejszą gęstością zaludnienia w Polsce

W ubiegłym roku nasze województwo należało do najmniej zaludnionych regionów. Gęstość zaludnienia wynosiła 57 osób na 1 km kw. i była ponad dwukrotnie niższa od gęstości zaludnienia w Polsce (121 osób na 1 km kw. ). W miastach mieszkało średnio 1308 osób na 1 km kw., a w Polsce 1000 osób). Z kolei na wsi były to 24 osoby na 1 km kw., a w Polsce 53 osoby.

Na Warmii i Mazurach żyje więcej kobiet niż mężczyzn

W regionie większa jest liczba kobiet niż mężczyzn, co odzwierciedla wartość współczynnika feminizacji, wyrażającego liczbę pań przypadających na 100 panów. W 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim współczynnik feminizacji osiągnął wartość 105 (w kraju 107) i był drugim najniższym w Polsce (po województwie podkarpackim – 104).

Eksperci z urzędu statystycznego wyjaśnili, że wartość współczynnika feminizacji zmienia się wraz z wiekiem ludności. Większa liczba urodzeń chłopców niż dziewcząt powoduje, że w młodszych grupach wieku współczynnik feminizacji jest mniejszy od 100. W 2022 r. nadwyżka liczby mężczyzn nad liczbą kobiet utrzymywała się do pięćdziesiątego pierwszego roku życia. W starszych grupach wieku więcej było kobiet.

Wciąż więcej zgonów niż urodzeń

W ubiegłym roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano ujemny przyrost naturalny – liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń. Współczynnik przyrostu naturalnego ukształtował się na poziomie -4,5‰. Oznacza to, że na każde 10 tys. ludności liczba mieszkańców zmniejszyła się o 45 osób (w kraju o 38).

Kolejnym aspektem jest migracja ludności. W regionie wśród osób zameldowanych i wymeldowanych większość (11 742) stanowiły osoby, które zmieniły miejsce zamieszkania w ramach województwa. Z innych województw do warmińsko-mazurskiego przybyły 3463 osoby, natomiast do innych województw wyprowadziło się 5530 osób.

W których powiatach na Warmii i Mazurach ubyło najwięcej mieszkańców, a gdzie odnotowano największy napływ ludności? Odpowiedź w naszej galerii.

Źródło danych: GUS

Najszybciej wyludniające się miasta w warmińsko-mazurskim [RANKING]

„Ani Jednej Więcej”. W Olsztynie setki osób protestowały po śmierci Doroty
Listen on Spreaker.