Otwarto dom przejściowy dla więźniów w Olsztynie. Nie ma tam cel
Domy przejściowe to instytucje mające na celu ułatwienie osobom opuszczającym zakłady karne i areszty śledcze powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie, zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. To miejsce, w którym osoby kończące odbywanie kary będą mogły spróbować normalnego funkcjonowania – w warunkach zbliżonych do życia na wolności. Będą mogły przygotować się do życia po zakończeniu wyroku. W budynku znajdują się pokoje, kuchnia, świetlica czy sala terapeutyczna. Będą tam realizowane szkolenia, kursy czy warsztaty.
- Harmonogram dnia będzie zakładał wyjście do pracy, powrót z pracy, przyrządzanie sobie posiłków, kontakt z rodziną. Mamy spowodować, że osadzony, wracając do społeczeństwa, umie się w nim odnaleźć i żyć już bez ryzyka skłonności do popełnienia kolejnego przestępstwa – powiedziała w rozmowie z Radiem Plus mjr Magdalena Socha, rzeczniczka prasowa Służby Więziennej w Olsztynie.
Nowo wybudowany pawilon penitencjarny jest pozbawiony tak charakterystycznych dla funkcjonujących obecnie więzień, krat w oknach. Jest to wzór dla wielu państw zachodnich w zakresie resocjalizacji i readaptacji osadzonych.
- Istotna jest współpraca pomiędzy Służbą Więzienną, kuratorami sądowymi oraz instytucjami pomocowymi w powrocie do normalnego funkcjonowania osób zwalnianych z jednostek penitencjarnych. Tego typu interdyscyplinarne działania stanowią doskonały przykład konstruktywnej współpracy między różnymi instytucjami, dążącej do usprawnienia systemu resocjalizacji – informuje mjr Magdalena Socha.
Dom przejściowy jest wzorowany na skandynawskiej służbie więziennej
Dla optymalizacji korzyści wynikających z udzielonego wsparcia kadra angażowana do realizacji zadań w nowoczesnych kompleksach penitencjarnych zyska adekwatne przeszkolenie. Stworzone zostało także nowe narzędzie służące ocenie ryzyka powrotu do przestępstwa (PSORR).
Dom przejściowy zlokalizowany jest poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali płk Renata Niziołek, zastępczyni dyrektora generalnego Służby Więziennej, ppłk Piotr Rutkiewicz dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie, płk Marek Bartnicki, dyrektor Aresztu Śledczego w Olsztynie oraz por. Justyna Jachacy-Majewska kierownik działu readaptacji skazanych.
Wśród gości nie nie zabrakło także prezydenta miasta Roberta Szewczyka, który podkreślał znaczenie nowej inwestycji także, jako nowego miejsca pracy i odniósł się do poczucia dumy, że to właśnie Olsztyn jest jedną z czterech lokalizacji w kraju dla tak nowoczesnych rozwiązań w systemie penitencjarnym.
Docelowo w domu będzie 30 osadzonych, którzy będą pod stałym nadzorem. Jest to jedna z czterech takich instytucji w Polsce.
Nowa inicjatywa jest wzorowana na skandynawskim systemie więziennictwa. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie realizuje projekt „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość”.
Polecany artykuł: