UWM wysoko oceniany jest przede wszystkim za: warunki kształcenia (6. miejsce w kraju), potencjał naukowy (23.), efektywność naukową (46.) i wynalazczość (49.). W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 przełożyło się to na 32. pozycję wśród wszystkich uczelni akademickich oraz 11. wśród uniwersytetów.
Najwyżej ocenione kierunki studiów realizowane na UWM to: weterynaria i zootechnika (drugie miejsce w kraju). Kierunki rolnicze i leśne oraz kierunki o żywieniu i żywności zostały sklasyfikowane na czwartej pozycji. Na piątym miejscu w Polsce znalazła się architektura krajobrazu, na siódmym - geodezja i kartografia oraz inżynieria środowiska a na ósmym - politologia.
W najlepszej dziesiątce w swoich kategoriach są także: kierunek lekarski, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz teologia.
Warto dodać, że dwa tygodnie temu Uniwersytet Warmińśko-Mazurski w Olsztynie zadebiutował w najnowszym rankingu najlepszych uniwersytetów świata QS World University Ranking. UWM jest jedną z 22 polskich uczelni na tej liście.
W rankingu ujęto ponad 1500 najlepszych uczelni z całego świata, w tym 22 z Polski. W całym rankingu pierwsze miejsce zajmuje Massachusetts Institute of Technology (MIT) z USA. drugie miejsce ma Uniwersytet Cambridge w Wielkiej Brytanii, a trzecie - Uniwersytet Stanforda w USA. UWM znalazł się grupie uczelni sklasyfikowanych w przedziale 1001-1200, co należy uznać za udany debiut. W tej samej grupie znalazły się takie polskie szkoły wyższe, jak: politechniki - Śląska i Lubelska, Uniwersytet w Białymstoku, SGGW w Warszawie. Najwyższe miejsca spośród polskich szkół wyższych zajęły: Uniwersytet Warszawski (284. pozycja), Uniwersytet Jagielloński (293. pozycja) oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (521-530).
Źródło: Informacja prasowa UWM w Olsztynie