Urlop okolicznościowy 2024. Ile dni pracownik ma do wykorzystania?
Urlop okolicznościowy jest przeznaczony dla pracowników na szczególne dni w życiu. Chodzi o takie wydarzenia jak własny ślub lub kogoś z najbliższej rodziny, śmierć bliskiej osoby lub narodziny dziecka. Jest to dodatkowy, płatny dzień wolny, którego udziela pracodawca. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", urlop ten może być udzielony w następującym wymiarze:
- narodziny dziecka, ślub pracownika, zgonu i pogrzeb małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy – 2 dni urlopu;
- ślub dziecka pracownika albo zgon i pogrzeb jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką – 1 dzień urlopu;
- opieka nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia, ale w tym przypadku rodzice mają obowiązek wcześniej powiadomić o tym zakład pracy – 2 dni urlopu.
Czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy?
Zgodnie z polskim prawem, urlop okolicznościowy może być wykorzystany tylko w tych konkretnych sytuacjach. Żeby go otrzymać, należy wcześniej poinformować o tym pracodawcę. Wyjątkiem jest sytuacja nagła, np. śmierć bliskiej osoby. W takim wypadku trzeba powiadomić o tym pracodawcę tak szybko, jak to możliwe, a następnie przedstawić stosowne dokumenty, gdy już się je otrzyma, np. akt zgonu.
Przepisy nie uwzględniają pierwszej komunii dziecka wśród zdarzeń szczególnych, na które przysługuje urlop okolicznościowy.