Tysiące umówionych wizyt do lekarza na Warmii i Mazurach nie odbyło się. Winę ponoszą pacjenci

i

Autor: Marcin Szydłowski

Zdrowie

Tysiące umówionych wizyt do lekarza na Warmii i Mazurach nie odbyło się. Winę ponoszą pacjenci

2025-02-07 15:27

W tym przypadku można już mówić o prawdziwej pladze. Choć wiele osób narzeka na bardzo długie kolejki do lekarzy-specjalistów, winę za taki stan rzeczy ponoszą także pacjenci. W ubiegłym roku kilkadziesiąt tysięcy zaplanowanych wizyt nie doszło do skutku, bo pacjenci nie odwołali ich. Ile takich przypadków odnotowano na Warmii i Mazurach?

Kilkadziesiąt tysięcy nieodwołanych wizyt do lekarza. Pacjenci masowo rezygnują z badań

W całej Polsce w ubiegłym roku setki tysięcy pacjentów nie odwołało zaplanowanej wizyty u lekarza-specjalisty. To już prawdziwa plaga, zwłaszcza, że takie postępowanie wydłuża tylko czas oczekiwania na wizytę. W tym czasie inny chory mógłby skorzystać z wolnego terminu, ale wiele nieodpowiedzialnych osób w ogóle nie informuje przychodni o tym, że nie zjawią się na wizycie. Statystyki tylko z samego Olsztyna są szokujące.

- W ubiegłym roku na 94 tysiące zaplanowanych wizyt, odbyło się ponad 82 tys. wizyt, z czego 11 tys. to są wizyty nieodbyte, czyli są to wizyty, na które pacjent się nie zgłosił. Stanowi to aż 14 proc. wszystkich wizyt w naszej placówce. Patrząc na poradnie, to największym procentem, czyli ogółem tych nieodwołanych wizyt, to jest poradni dermatologiczna – około 20 proc. i poradnia rehabilitacyjna – 17 proc. Proszę zobaczyć, poradnia rehabilitacyjna, jak długo oczekujemy na to świadczenie, ile jest potrzeb, ilu jest pacjentów, którzy oczekują w kolejce. Można by było pomóc tym innym pacjentom, którzy nie mogą mieć tej wizyty przyspieszonej, bo ktoś nie odwołał wizyty – powiedziała w rozmowie z naszym reporterem Beata Ostrzycka, dyrektor Przychodni Specjalistycznej przy ul. Dworcowej w Olsztynie.

Zaskoczeniem też jest fakt, że aż 20 proc. nieodwołanych wizyt stanowi poradnia dermatologiczna. Według Ostrzyckiej, jest to ważna poradnia, bo problemy dermatologiczne stanowią często poważny problem. Dyrektor ma także ważne przesłanie dla wszystkich pacjentów.

- Pacjent z tego tytułu, że odwoła wizytę, nie ma absolutnie żadnych konsekwencji. Odwrotnie – szansę daje innemu pacjentowi na to, że ten, który oczekuje miesiącami na wizytę, będzie mógł z tej wizyty zdecydowanie szybciej skorzystać. Szansa dla innego pacjenta może okazać się wyborem „żyć bądź nie żyć”. Niejednokrotnie są takie sytuacje. Apeluję do wszystkich mieszkańców: drodzy pacjenci, nie bójcie się zadzwonić, wysłać SMS, napisać maila, że nie skorzystacie z wizyty. Przełożymy termin na najbliższy, jaki będzie możliwy, a w to miejsce poprosimy innego pacjenta, który oczekuje w kolejce, bo zdrowie i życie są dla nas najważniejsze – wytłumaczyła dyrektor przychodni przy ul. Dworcowej.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:

Ponad 40 tys. wizyt do lekarzy na Warmii i Mazurach przepadło. W tych poradniach najwięcej

Statystyki z województwa warmińsko-mazurskiego również nie wyglądają optymistycznie. Nieodwołanych wizyt było kilkadziesiąt tysięcy.

- W ubiegłym roku łączna liczba nieodwołanych wizyt w naszym regionie wyniosła prawie 40,5 tysiąca. To konsultacje lekarskie i zabiegi, które przepadły, a z których mogli skorzystać inni pacjenci. Ponad 14 tysięcy nieodwołanych wizyt w 2024 r. dotyczyło konsultacji w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, a ponad 9 tys. wizyt w pracowni fizjoterapii. Problem ten dotyczy także poradni kardiologicznej i endokrynologicznej. 1300 osób nie zgłosiło się na wcześniej umówioną kolonoskopię, 1200 osób zrezygnowało z gastroskopii i nie odwołało tej wizyty oraz w sumie 2 tys osób nie zgłosiło się na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, oczywiście, zapominając o powiadomieniu, że nie przyjdą na wizytę – wymieniła Magdalena Mil, rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Okazuje się, że tłumaczenie, że zapomniało się o wizycie nie stanowi żadnej wymówki. Dlaczego? Bo Ministerstwo Zdrowia przypomina o wizycie u specjalisty już na kilka dni przed jej realizacją.

- W 2024 r. NFZ wysłał blisko 14 mln SMS-ów z przypomnieniem o wizycie u specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa ta realizowana jest dla pacjentów z całej Polski. Przypomnienia wysłane przez Fundusz dotyczą wizyt pierwszorazowych z czterdziestu świadczeń, m.in. kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Na 4 dni przed wizytą lub badaniem pacjent otrzymuje SMS z informacją o świadczeniu, terminie wizyty i numerze telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Warunkiem otrzymania takiego powiadomienia jest poprawne podanie swojego numeru podczas rejestracji – przekazała nam Magdalena Mil.

Pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze z GCZD wyciągnęli serce Leosia, naprawili i wszczepili ponownie
QUIZ Zdrowotne sekrety naszych babć. Jak leczono choroby w PRL-u?
Pytanie 1 z 10
Co stosowano w PRL-u na przeziębienie zamiast leków?

To może być najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Znajduje się na Warmii. Co warto tam zobaczyć?