Tu niegdyś wznosił się zamek krzyżacki. Gmina chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną

i

Autor: Wikimedia Commons: ZeroJeden (CC-BY-SA-3.0-PL) Tu niegdyś wznosił się zamek krzyżacki. Gmina chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną

wiadomości

Tu niegdyś wznosił się zamek krzyżacki. Gmina chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną

2023-09-21 10:24

Województwo warmińsko-mazurskie to prawdziwy skarbiec cennych zabytków, które stanowią wyjątkowe atrakcje turystyczne. Do ich grona wkrótce mogą dołączyć także wyeksponowane ruiny zamku piskiego. W tym celu gmina Pisz planuje przeprowadzić na terenie obiektu badania archeologiczne. Szczegóły poniżej.

Zamek piski, gdyby przetrwał, byłby jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej na Warmii i Mazurach. Niestety obecnie zobaczyć możemy jedynie jego niewielkie pozostałości. Zmienić to chce gmina Pisz, która postanowiła wrócić do badań archeologicznych na terenie obiektu. – Być może w przyszłości możliwe będzie wyeksponowanie chociaż części ruin piskiego zamku i wypromowanie tych historycznych walorów naszego miasta – informuje samorząd Pisza.

Gmina Pisz zleciła badania archeologiczne w strefie zamku piskiego. Powstanie nowa atrakcja turystyczna na Mazurach?

Gmina Pisz wybrała ofertę na "Wykonanie kompleksowych interdyscyplinarnych wykopaliskowych badań archeologicznych w ramach zadania pn. "Badania archeologiczne w strefie Zamku Piskiego" w ramach zadania inwestycyjnego pn. "Zagospodarowanie strefy Zamku Piskiego". W prowadzonym postępowaniu wybrano ofertę złożoną przez firmę Pracownia Archeologiczna Pomerania Sp. z o.o. Badania mają zakończyć się 30 listopada 2023 r.

– Zgodnie z umową wykonawca uzyska wszelkie konieczne decyzje i pozwolenia, w tym pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wykonana interdyscyplinarne wykopaliskowe badania archeologiczne, wykona dokumentację terenową w formie dokumentacji opisowej, rysunkowej i fotograficznej w trakcie prowadzonych prac ziemnych; zabezpieczy i opracuje materiały zabytkowe, pozyskane w trakcie badań oraz przekaże je do Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu. Wykonawca zabezpieczy odsłonięte relikty architektury po ich zadokumentowaniu, zasypie wykopy i uporządkuje terenu badań; opracuje wyniki badań po zakończeniu analiz interdyscyplinarnych z uwzględnieniem rezultatów wszystkich dotychczas wykonanych badań archeologicznych obiektu; wykonana sprawozdanie z przeprowadzonych badań oraz opracuje sposób postępowania z zabytkiem (wnioski konserwatorskie, wynikające ze wszystkich badań, w tym archiwalnych i dotyczące dalszych działań przy zabytku archeologicznym) po zakończeniu badań – wylicza Urząd Miejski w Piszu.

Lokalna społeczność będzie miała możliwość zaangażowania się w proces badawczy poprzez udział w pracach wykopaliskowych, bieżące udostępnianie informacji o wynikach badań w lokalnych mediach czy przeprowadzenie wydarzeń towarzyszących np. w formie warsztatów archeologicznych dla uczniów pobliskich szkół.

Trochę o historii zamku w Piszu

Zamek w Piszu znajdował się na prawym, zachodnim brzegu rzeki Pisy. Jednak dokładna data jego wzniesienia nie jest znana. Najprawdopodobniej historia zamku piskiego sięga XIII wieku. Niemal całkowicie zniszczony został w czasie działań wojennych II wojny światowej, a rozebrany w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie jedynymi pozostałościami są fragmenty muru w parku nad Pisą. W 2004 r. na terenie, na którym niegdyś stała potężna krzyżacka twierdza, prowadzone były prace archeologiczne mające na celu próbę ustalenia dokładnych rysów zamku.

Zamek jak z bajek Disneya. Turyści są zachwyceni tym miejscem [ZDJĘCIA]

Sławno - urokliwe fontanny