Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską. IMGW wydało komunikat!

i

Autor: pixabay.com

pogoda

Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską. IMGW wydało komunikat!

2024-08-27 15:54

Po wybuchu islandzkiego wulkanu pojawiły się niepokojące doniesienia o toksycznej chmurze dwutlenku siarki, która może napłynąć nad terytorium Polski. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać? Komunikat w tej sprawie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W miniony czwartek, 22 sierpnia na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii doszło do kolejnej erupcji wulkanu. To spowodowało powstanie toksycznej chmury dwutlenku siarki, która zaczęła się rozprzestrzeniać. Według ustaleń ekspertów z Copernicus Atmosphere Monitoring Service chmura przemieszczała się przez północny Atlantyk i dotarła do północno-zachodniej Europy 24 sierpnia. W kolejnych dniach przesuwała się dalej na wschód. Pojawiły się też medialne doniesienia, że mogła dotrzeć również nad Polskę.

Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy są powody do obaw?

Oficjalny komunikat w sprawie toksycznej chmury dwutlenku siarki wydał we wtorek, 27 sierpnia nad ranem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak poinformował, ze szczelin wulkanu nie wydobywały się pyły, a stężenie siarki nie przekroczyło dopuszczalnego poziomu. Oznacza to więc, że nie mamy powodów do obaw o nasze zdrowie. Natomiast z porannych pomiarów jakości powietrza przeprowadzonych przez instytut wynika, że zanieczyszczenia w Polsce są na niskim poziomie. Zapewniono też, że służby cały czas monitorują sytuację.

Transport daleki zwykle odbywa się na wyższych poziomach atmosfery (co wyklucza ekspozycję zagrażającą zdrowiu), a warunki cyrkulacyjne nie zawsze sprzyjają osiadaniu zanieczyszczeń, nawet po ich napływie na dany obszar. Dobrym źródłem informacji – o obecności substancji, choć czasem bez wskazania dokładnego poziomu jej koncentracji, są pomiary satelitarne. Na podstawie danych pomiarowych z instrumentu TROPOMI zlokalizowanego na satelicie biegunowej Copernicus Sentinel 5 można stwierdzić, że cząsteczki SO2 pochodzące z erupcji islandzkiego wulkanu nie były wykrywane nad obszarem Europy Środkowej – tłumaczy IMGW.

Komentarz w sprawie wydał także Mark Parrington, naukowiec pracujący w Copernicus Atmosphere Monitoring Service.

Emisje SO2 po wybuchu wulkanu nie były na tyle poważne, aby znacząco wpłynąć na globalne procesy atmosferyczne czy zdrowie ludzi, ale dokumentowanie i monitorowanie każdego takiego epizodu jest ważne – przekazał w komunikacie przesłanym do mediów. 

Trudny quiz geograficzny. My podajemy stolicę, a ty państwo. 15/20 punktów to sukces!

Pytanie 1 z 20
Ankara to stolica…
Potężna ulewa sparaliżowała miasto. Rekordowe opady deszczu
Listen on Spreaker.