Warmia i Mazury to raj dla turystów. Region skrywa wiele tajemnic
Warmia i Mazury mają bogatą historię, a to za sprawą tego, że znaczna część tego regionu należała do Prus. Obecnie nasze tereny chętnie odwiedzają liczni turyście z całej Polski, a coraz częściej także z zagranicy. Malownicze krajobrazy, liczne lasy i jeziora z pięknymi plażami stanowią wręcz raj dla miłośników letniego odpoczynku. Choć ci, którzy wolą zimowe szaleństwa na śniegu również nudzić się nie powinni, bo regionie funkcjonują ośrodki narciarskie. Z kolei dzieci mogą wyszaleć się na sankach, zjeżdżając z licznych pagórków.
Województwo warmińsko-mazurskie obejmuje należącą do Polski południową część krainy historycznej Prusy, która dzieli się na poszczególne mniejsze krainy – zarówno historyczne, jak i etnograficzne. Są to: Warmia, Mazury, Powiśle, ale tylko tylko wschodnią część, Barcję, która stanowi w większości południową część, a także Natangię (tylko południowa część). Południowa i wschodnia granica województwa warmińsko-mazurskiego pokrywa się, w niemal większości miejsc, z dawnymi granicami Prus, a zatem Prus Książęcych i Prus Wschodnich.
Znaczna część województwa, to Pojezierze Mazurskie, które zachwyca licznymi jeziorami. Turyści chętnie odwiedzają takie urokliwe miasteczka jak Mrągowo, Mikołajki, Giżycko, Kętrzyn, a także Ełk.
Jednak Warmia i Mazury obfitują także w ciekawe zabytki i miejsca historyczne. Do popularnych atrakcji turystycznych należą m.in. Wilczy Szaniec w Gierłoży, bunkry w Mamerkach, na terenie których może znajdować się Bursztynowa Komnata czy Twierdza Boyen w Giżycku.
Jak dobrze znasz Warmię i Mazury? W tym quizie masz 50 proc. szans na dobrą odpowiedź
Jesteś miłośnikiem Warmii i Mazur? A może chętnie zwiedzasz ten region? Jeśli myślisz, że wiesz sporo na temat tej części Polski, sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie. Do wybory masz tylko dwie odpowiedzi. Jednak ostrzegamy, łatwo nie będzie!
Reszel - klimatyczne miasteczko na Warmii i Mazurach