Nowy ranking Polskiego Alarmu Smogowego
Polski Alarm Smogowy opublikował nowy ranking obejmujący miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Na czołowych pozycjach listy znalazły się: Nowa Ruda (56 dni smogowych), Sucha Beskidzka (44) i Nowy Targ (37). Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Najniższe stężenia BAP odnotowano natomiast w lubuskiem, lubelskiem, mazowieckiem, zachodniopomorskiem i podlaskiem.
Nowe Miasto Lubawskie wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości
Niestety w kategorii miejscowości z największą liczbą dni smogowych kolejny rok z rzędu pojawiło się także Nowe Miasto Lubawskie z woj. warmińsko-mazurskiego. W 2023 roku odnotowano w nim 28 dni smogowych. Dobra informacja jest taka, że to znacznie mniej niż w 2022 roku. Wówczas zanieczyszczone powietrze mieszkańcy musieli wdychać aż przez 53 dni. Ponadto miasto zmagało się z wysokim średniorocznym poziomem pyłu PM10.
Pozytywne efekty walki ze smogiem są widoczne nie tylko w Nowym Mieście Lubawskim. Jak zauważają autorzy rankingu, żadna z miejscowości nie przekroczyła dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10 i tylko trzy z nich (Nowa Ruda, Sucha Beskidzka oraz Nowy Targ) odnotowały liczbę dni smogowych przekraczającą dopuszczalne 35 dni. Niestety stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wciąż pozostają na wysokim poziomie – w 64 miejscowościach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej wartości. W jedenastu miastach ta substancja przekroczyła normy ponad czterokrotnie.
Poprawa jakości powietrza to efekt wdrażania przepisów, o które zabiegał Polski Alarm Smogowy, a także zasługa tych obywateli, którzy zlikwidowali swoje kopciuchy. Wymiana tych starych, nieefektywnych kotłów zaczyna wywierać pozytywny wpływ na jakość powietrza i tym samym na nasze życie i zdrowie – stwierdził lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.
Zestawienie sporządzono na podstawie danych pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2023. Warto jednak podkreślić, że ujęto w nim wyłącznie miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe GIOŚ.
To najbiedniejsze miasteczka na Warmii i Mazurach. Mają najniższe dochody. Zobacz nowy ranking!