- Do Olsztyna codziennie wjeżdża ponad 103 tys. samochodów, co generuje ogromne korki i obciążenie dla infrastruktury miejskiej.
- Ratusz opublikował najnowsze dane z maja 2025 r. (dla Warszawskiej z października 2024 r.), wskazujące najbardziej zakorkowane ulice, takie jak Wojska Polskiego, Towarowa czy Płoskiego.
- W samym Olsztynie zarejestrowanych jest około 145 tys. aut, co dodatkowo potęguje problemy z parkowaniem i zużyciem dróg.
- Dowiedz się, które trasy są najbardziej obciążone i jakie wyzwania stoją przed miastem w obliczu tak intensywnego ruchu drogowego.
To najbardziej zakorkowane ulice Olsztyna. Dziennie do miasta wjeżdża ponad 130 tys. samochodów
Ponad 103 tys. - tyle samochodów każdego dnia wjeżdża do Olsztyna. To tak, jakby do naszego miasta codziennie przyjeżdżało całe Opole, a gdyby założyć, że w każdym aucie są np. po trzy osoby, to te liczby wyniosłyby około 309 tys. osób. Olsztyński ratusz opublikował nowe dane dotyczące najbardziej zakorkowanych ulic z maja 2025 r. Prezentują się one następująco:
- 17 661 od strony Dywit (Wojska Polskiego, Sybiraków);
- 16 441 od strony Barczewa (Towarowa i Lubelska);
- 15 179 od Bartąga i Bartążka (Płoskiego i Bukowskiego);
- 13 438 od Gietrzwałdu (Sielska);
- 12 972 od Tomaszkowa (Warszawska, dane z października 2024);
- 12 488 od Gutkowa (Bałtycka);
- 8 530 od Wadąga (Jagiellońska);
- 7 138 od Szczytna (Pstrowskiego).
Ile aut jest zarejestrowanych w Olsztynie? Te dane robią wrażenie
- Te auta i ich kierowcy i pasażerowie wlewają się do miasta, by tu pracować, robić zakupy, załatwiać sprawy, korzystać z kultury, edukacji i służby zdrowia. I tak, każde z tych aut musi gdzieś pojechać, skręcić, zahamować… i zaparkować. A jeszcze jedno! Wiecie ile aut jest zarejestrowanych w Olsztynie? Około 145 tysięcy! A tak całkiem serio, to dlatego czasem brakuje miejsc parkingowych i zawsze będzie ich za mało. Dlatego drogi się zużywają i znów pojawia się ekipa z frezarką. Dlatego światła są modernizowane, bo taki ruch trzeba sprawnie ogarniać. Wiemy, że to frustruje. Czasem nas też – podali miejscy urzędnicy.
Przedstawiciele ratusza dodali, że Olsztyn jest nie tylko miastem jezior i tramwajów, ale też żywym centrum regionu.
- I choć nasze granice administracyjne kończą się gdzieś przy tabliczce z nazwą, to serce miasta bije znacznie szerzej – podsumowano.
Przypomnijmy, że w stolicy Warmii i Mazur, według „Raportu o stanie miasta”, w 2024 r. zameldowanych było 151 866 osób, w tym 67 682 mężczyzn oraz 84 184 kobiet.

Wylotówka z Olsztyna zamknięta. Dobre wieści z Alei Warszawskiej!
