To jezioro ma tajemniczą aurę. Widoki zapierają dech w piersiach
Warmia i Mazury słyną z tysięcy malowniczych jezior. Odwiedzający nasz teren zazwyczaj decydują się na odpoczynek nad największymi, a zarazem najpopularniejszymi akwenami na Mazurach, takich jak Śniardwy, Mamry, Tałty, Kisajno czy Niegocin. Jednak w naszym regionie jest wiele dużo mniejszych akwenów, które są nieodkryte nie tylko przez turystów, ale nawet przez samych mieszkańców. Przykładem takiego jeziora jest Isąg. Z pewnością dla wielu osób ta nazwa brzmi obco, jednak tajemnicza aura, a także widoki zapierające dech w piersiach sprawiają, że akwen ten warto wpisać na swoją listę miejsc do odwiedzenia. Gdzie leży Isąg i dlaczego warto je zobaczyć na własne oczy?
Jezioro Isąg zachwyca krajobrazem. Obowiązuje tam strefa ciszy
Isąg leży na terenie gminy Łukta w powiecie ostródzkim, na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego, w pobliżu miejscowości Worliny i Pelnik. Obowiązuje tam strefa ciszy. Do jeziora od strony południowej wpada rzeka Pasłęka. Akwen posiada półwysep Zukiel, który zlokalizowany jest w okolicy ujścia Pasłęki. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, brzegi akwenu są w większości wysokie i strome, a południowe są zalesione.
Nazwa jeziora pojawia się w dokumentach z 1354 r., i zapisana jest jako „See Ising”, co oznaczało w języku pruskim „rozejść się, rozpierzchnąć”.
Na jeziorze Isąg można dostrzec trzy wyspy, których powierzchnia wynosi około 5 hektarów. Największa z nich jest zalesiona. Znajduje się w południowej części zbiornika i ma powierzchnię 3,5 hektara. Na północy znajduje się średnia wyspa, natomiast najmniejsza zlokalizowana jest w centralnej części jeziora.
Według klasyfikacji rybackiej, jezioro należy do typu sielawowego. Bezpośrednio w otoczeniu akwenu występują lasy, użytki zielone, zabudowania oraz nieużytki. Jeśli chodzi o roślinność przybrzeżną, to dominuje tam trzcina i pałka. Dno jest piaszczysto-muliste, bardzo urozmaicone z licznymi głęboczkami sięgającymi kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. Analiza właściwości fizyczno-chemicznych rzeki Pasłęki przed ujściem do jeziora Isąg i na odpływie wskazują, że może ona mieć ujemne oddziaływanie na stan wód jeziornych.
Na brzegu jeziora znajduje się pomost wraz z mniejszą infrastrukturą, są m.in. ławki oraz „grzybek”. Można pod nim odpocząć, podziwiając piękne krajobrazy oraz otaczające Isąg lasy.
