Jeden z najpiękniejszych olsztyńskich zabytków po modernizacji. Dokonano zaskakującego odkrycia

2025-07-09 10:26

Zakończyły się prace konserwatorskie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. To jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście. Modernizacja odbyła się we wnętrzu kościoła. Podczas prac dokonano wyjątkowego odkrycia. Natrafiono na zaskakujące wsporniki, które były przykryte grubą warstwą farby. Zobaczcie zdjęcia świątyni po remoncie.

Koniec prac w bazylice św. Jakuba. Natrafiono na wyjątkowe główki

Zakończyły się prace konserwatorskie w bazylice św. Jakuba w Olsztynie. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście, który jest także doceniany przez turystów chętnie go zwiedzających. Kompleksowe prace konserwatorskie we wnętrzu olsztyńskiej współkatedry objęły posadzki, ściany, sklepienia i malowidła.

– Należało uzupełnić ubytki, czyli to wszystko, co przez lata się porozkruszało. Musieliśmy usunąć pęknięcia. Następnym etapem było odmalowanie sklepień, odnowienie ścian, konserwacja malowideł – mówi Jakub Polak, konserwator zabytków.

Prace konserwatorskie trwały rok. Konserwatorzy odnowili twarze, które zdobią mury świątyni. Jak się okazuje, wizerunki królów i duchowieństwa zaskoczyły naukowców techniką ich wykonania. Najciekawszą i zarazem najtrudniejszą częścią prac było odnowienie główek, które zostały odkryte spod warstwy grubej farby. Są to ceramiczne wsporniki sklepień, które jednak wspornikami są tylko z nazwy, bo pełnią raczej role ozdobną. Tu konserwatorzy musieli oczyścić wszystkie ceramiczne główki, uzupełnić ubytki i ponownie nałożyć warstwę farb imitujących szkliwo.

– Główki cały czas z nami były, ale nikt nie wiedział jak są wyjątkowe. Zasłonięte były wieloma warstwami farby i nawet mówiło się, że są to główki malowane. Okazało się, że są one szkliwione wielobarwnym szkliwem ceramicznym. I to jest w nich właśnie wyjątkowe – podkreśla Jakub Polak.

Katedra to jedyny kościół zachowany z czasów średniowiecza

W trakcie sesji naukowej, która oficjalnie zakończyła prace, zebrani goście mogli także poznać historię olsztyńskiej katedry. Jej dzieje przedstawiła dr Iwona Liżewska z olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

– Jest to fara miejska, czyli główny kościół Olsztyna. Współkatedrą jest od 1972 roku. Jedyny kościół zachowany z czasów średniowiecza. Budowana na przełomie XIV i XV wieku. Na początku XVIII wieku przebudowano dwie kaplice przy wieży. W połowie XIX wieku przeszła ogromne prace konserwatorsko – budowlane, gdzie poddano ją regotyzacji – zrobioną ją bardziej gotycką niż była w rzeczywistości – wyjaśnia dr Iwona Liżewska.

Zdaniem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, olsztyńska współkatedra jest jednym z najbardziej wyrazistych miejsc stolicy regionu.

– Kiedy jesteśmy w jej wnętrzu, to wiemy, że jest tam też bardzo dużo turystów, którzy przybywając do Olsztyna, wchodzą do miejsca opisującego historię. Wszystkie treści podpowiadające jak czytać historię są niezwykle istotne – dodaje abp Górzyński.

Podobne główki znajdują się w Malborku. Jest tam ich zaledwie pięć. W Olsztynie aż 34. Oprócz olsztyńskiej katedry, można je zobaczyć także na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Katedra siedlecka dziś i sto lat temu
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Tracone IMMUNITETY, zimny prysznic dla EUROPY i bierny KOŚCIÓŁ. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ