Wysoka Brama to wyjątkowe miejsce w centrum Olsztyna, które codziennie mijają tłumy mieszkańców, a w okresie wakacyjnym również turystów. Niestety od lat, teren ten jest mało atrakcyjny pod względem wizualnym przez „dziurę”, która ujawnia średniowieczne fortyfikacje Olsztyna, odkryte podczas badań archeologicznych. Warto podkreślić, że problemem nie jest dbałość o nasze dziedzictwo kulturowe i chęć eksponowania go, a raczej fatalny pomysł zagospodarowania tego terenu – aktualnie „dziurę” otaczają barierki, a sam środek jest zaniedbany i zarośnięty, przez co bardziej przypomina rumowisko, niż historyczny pomnik. Na szczęście niebawem to się zmieni…
Nowe życie przed Wysoką Bramą
„Rondela – ochrona dziedzictwa kulturalnego poprzez uczytelnienie historycznego terenu przed Wysoką Bramą”, to nazwa projektu, który zakłada kompleksowe uporządkowanie przestrzeni na Placu Jedności Słowiańskiej. Okrzyknięty złą sławą wykop zostanie zasypany zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, a całość zagospodarowana w taki sposób, by historia miejsca była nadal obecna, tym razem w formie czytelnej i zrozumiałej dla mieszkańców oraz turystów. W miejscu historycznych murów baszty pojawią się ceglane siedziska, które będą symbolicznym odzwierciedleniem dawnych struktur. Wokół powstanie nowa nawierzchnia chodnikowa, dostosowana do istniejących różnic wysokości, a cała przestrzeń zyska estetyczne, nowoczesne oświetlenie LED. W ramach inwestycji zmienią się również tereny zielone między ulicami Staromiejską a Nowowiejskiego. Poprawione zostaną warunki dla rosnących tam drzew i krzewów, nasadzona zostanie nowa zieleń, a ścieżki spacerowe zyskają nawierzchnię przyjazną środowisku.
– Przed Wysoką Bramą kryje się nie tylko historia, ale i ogromny potencjał miejsca spotkań i spacerów. Dzięki tej inwestycji przywracamy temu fragmentowi Starego Miasta należną mu rangę. Chcemy, by mieszkańcy i turyści mogli tu nie tylko zobaczyć ślady przeszłości, ale też po prostu miło spędzić czas - podkreśla prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk.