Ciekawostka

To jedyna wieś na Mazurach, w której żyli mormoni. Pamięć o nich wciąż jest żywa [ZDJĘCIA]

2024-10-16 13:47

Niewielka miejscowość o nazwie Zełwągi leży na Mazurach. Wieś ta jest wyjątkowa na tle naszego województwa. Jest jedyną wsią w tym regionie, w której mieszkali mormoni. Choć wyznawcy tej wiary już tam nie mieszkają, pamięć o nich wciąż jest żywa. W ostatnich dniach powstała nawet specjalna wystawa upamiętniające tamte wydarzenia. Szczegóły poniżej.

We wsi Zełwągi mieszkali mormoni. To jedyna taka wieś na Mazurach

Wieś Zełwągi leży w gminie Mikołajki, w powiecie mrągowskim. Mieszka w niej ponad 300 osób, a pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się w dokumentach już w 1940 r., a następnie w 1647 r. Zełwągi mają atrakcyjne turystycznie położenie, bo znajdują się pomiędzy trzema jeziorami: Głębokim, Płocicznym i Inulcem. Wieś słynie nie tylko z ogólnodostępnej plaży wiejskiej, ale także z tego, że jest to jedyna miejscowość na Mazurach, którą dawniej zamieszkiwali wyznawcy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, czyli mormoni.

Historia mormonów na Mazurach sięga roku 1922, gdy mieszkaniec wsi Fritz Fischer przystąpił do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Berlinie, a następnie rozpoczął głoszenie mormonizmu wśród mieszkańców Zełwąg. Po kilku latach, gdy do Kościoła przystąpiło ponad 100 osób, we wsi wzniesiono kaplicę. Był to pierwszy tego typu budynek tych wyznawców w centralnej części Europy. Do 1939 roku, w wyniku działalności Fritza Fischera, mormonami zostało 157 mieszkańców wsi, czyli większość mieszkańców, co stanowiło unikat na skalę światową. W wyniku II wojny światowej i opuszczenia miejscowości przez wielu rdzennych mieszkańców, Kościół podupadł, choć nabożeństwa wciąż się odbywały.

W 1947 polskie władze zaczęły utrudniać mormonom prowadzenie praktyk religijnych i nabożeństw w języku niemieckim. Po kilku miesiącach, gdy zełwąscy mormoni opanowali podstawy języka polskiego, nabożeństwa wznowiono. Nie zniechęciło to jednak władz do dalszego utrudniania ich działalności, co prowadziło do konfliktów z napływową ludnością. Zełwąscy mormoni doprowadzili jednak do rejestracji Kościoła w roku 1961. Znaczna emigracja wiernych Kościoła do RFN spowodowała zamknięcie gminy w roku 1971, a ostatni mormoni opuścili okolicę w latach 80. XX wieku. W latach 1945–1971 kaplica w Zełwągach była jedyną placówką Kościoła w Polsce. Niektórzy wierni dojeżdżali na nabożeństwa z Warszawy, Śląska lub Pomorza.

Kaplica, początkowo przekazana władzom lokalnym i używana jako skład, została na początku lat 80. minionego wieku przejęta przez Kościół katolicki. W chwili obecnej we wsi nie mieszkają już mormońscy wyznawcy, ale często wierni zarówno z Polski, jak i Niemiec odwiedzają to miejsce.

Specjalna wystawa w Zełwągach. Pamięć o mormonach wciąż jest żywa

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich organizuje we wsi liczne akcje charytatywne dla uboższych mieszkańców Mazur, a także liczne wystawy i wydarzenia, które przypominają historię mormonów w tej miejscowości. W sobotę, 12 października, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zdjęć, historii i dokumentów z Zełwąg. Powstała ona w ramach projektu „Snucie o Mazurach”. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, skąd w regionie wzięli się mormoni, a także poznać bogatą historię wsi. Zdjęcia m.in. z tej wystawy można zobaczyć w naszej galerii.

Mormoni – kim są?

Mormonizm to nurt Kościołów powstałych w wyniku działalności Josepha Smitha, uznawanego przez wiernych za proroka. Sami siebie uznają za główny nurt chrześcijaństwa, pomimo że ich przekonania znacząco odbiegają od większości wyznań chrześcijańskich. Wielu wyznawców chrześcijaństwa uważa, że wyznawcy tego Kościoła nie są chrześcijanami. Jedną z przyczyn jest to, że mormoni twierdzą, że Bóg ma ciało jak człowiek, bo sam był kiedyś nim był. Teoria ta budzi kontrowersje wśród innych chrześcijan.

Wyznawcy Kościoła posiadają swoje kaplice, w których gromadzą się w każdą niedzielę na nabożeństwa. Składają się na nie modlitwy, pieśni, przemówienia i wieczerza pańska. Diakon błogosławi i podaje wszystkim obecnym pokruszony chleb na talerzu oraz wodę w kielichu. Nauka o wieczerzy pańskiej nie nawiązuje do Nowego Testamentu, lecz do Księgi Mormona. Inne praktyki to nałożenie rąk, związane z udzielaniem darów duchowych, ordynacja, związana z udzielaniem funkcji kapłańskich oraz małżeństwa.

Główna siedziba mormonów znajduje się w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. W Polsce z kolei zlokalizowana jest w Warszawie. Szacuje się, że liczba wyznawców tej wiary w naszym kraju wynosi około 1650 osób.

Źródło: Wikipedia

Kongres Świadków Jehowy w Olsztynie. W hali Urania chrzest przyjęli nowi członkowie
Ile pamiętasz z katechizmu? Jeśli chodziłeś na religię, z łatwością zdobędziesz komplet punktów!
Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Ile jest przykazań?