Górowo Iławeckie to najmniejsza gmina w Polsce
Górowo Iławeckie to najmniejsza obszarem gmina miejska w Polsce. Położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie bartoszyckim. Zajmuje jedynie 3,32 kilometrów kwadratowych powierzchni kraju, z czego 23,6 ha stanowią lasy, 10 ha wody, a pozostałe 147 ha to użytki rolne. I chociaż jest niewielka, ma całkiem sporo do zaoferowania, zwłaszcza dla odwiedzających ją turystów.
Atrakcje Górowa Iławeckiego
Miasto założone zostało w 1335 roku jako Landsberg. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze i najcenniejsze zabytki – ratusz miejski i cerkiew greckokatolicka (dawny kościół ewangelicki), znana z ikonostasu i fresków Jerzego Nowosielskiego, a także polichromii sufitowej. Wyjątkowy jest także neogotycki kościół rzymskokatolicki z końca XIX w. czy pochodzące z tego okresu kamieniczki w centrum miasta. Starówka zachowała średniowieczny układ urbanistyczny z regularną siecią ulic i prostokątnym rynkiem. Warte odwiedzenia są także pozostałości dawnych murów miejskich, wieża ciśnień, cmentarz żydowski oraz budynek, w którym nocował Napoleon Bonaparte. Jedną z największych miejskich atrakcji jest Muzeum Gazownictwa, które ze swymi unikatowymi zbiorami zabytkowej gazowni koksowej z roku 1908 stanowi ciekawą propozycję dla miłośników historii i techniki.
Na zachód od rynku miasta, Park Miejski oferuje odpoczynek pośród alejek, które znajdziemy również przy Stawie Garncarskim oraz Skwerze im. Sybiraków. W północnej części miasta usytuowany jest sztucznie utworzony Zalew Miejski bezpośrednio sąsiadujący z lasem, posiadający infrastrukturę spacerową wraz z wyznaczonymi miejscami na ognisko.
Źródła: Gmina Górowo Iławeckie, Wikipedia, Encyklopedia Warmii i Mazur CEiK Olsztyn