To będzie pierwsze uzdrowisko na Warmii. Przez 10 lat miasto zmieniło się nie do poznania

i

Autor: UM Lidzbark Warmiński

Turystyka

To będzie pierwsze uzdrowisko na Warmii. Przez 10 lat miasto zmieniło się nie do poznania

2025-02-06 14:48

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo Lidzbark Warmiński uzyska status uzdrowiska. Miasto jest na ostatniej prostej, aby to osiągnąć. Obecnie uzupełniana jest dokumentacja. Cały proces trwał latami. Niezbędne było wykonanie kolejnych inwestycji, w tym infrastruktury drogowej, co pochłonęło setki milionów złotych. Kiedy miasto zostanie uzdrowiskiem?

Spis treści

  1. Lidzbark Warmiński to będzie pierwsze uzdrowisko na Warmii. Na jakim jest etapie?
  2. Przez 10 lat w Lidzbarku Warmińskim wykonano wiele inwestycji, aby mogło zostać uzdrowiskiem
  3. Lidzbark Warmiński ma wiele atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć?

Lidzbark Warmiński to będzie pierwsze uzdrowisko na Warmii. Na jakim jest etapie?

Już niedługo Lidzbark Warmiński stanie się pierwszym miastem na Warmii, które będzie posiadało status uzdrowiska. To drugi taki ośrodek w województwie warmińsko-mazurskim. Jeden z nich znajduje się w Gołdapi na Mazurach. Oba te miasta dzieli spora odległość, bo prawie 150 km. Dla osób odwiedzających Warmię, Lidzbark będzie stanowił atrakcyjną destynację.

- Dla nas z tych dokumentów, które są najbardziej istotne, to element związany z uzyskaniem rozszerzenia koncesji na wydobycie wód leczniczych. Właściwości lecznicze z GT-1 z odwiertu przy Termach Warmińskich mamy już dwukrotnie zbadane. Mają bardzo wysoką mineralizację, mają właściwości lecznicze na wiele chorób. Wody te mogą zadziałać, ale są też niezbędne do tego, żeby szpital uzdrowiskowy, zakład przyrodoleczniczy funkcjonował w sposób właściwy – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Włodarz miasteczka dodał, że koncesję na wydobycie wód leczniczych trzeba uzyskać w urzędzie wojewódzkim. Proces ten może trwać od miesiąca do dwóch miesięcy. Obecnie uzupełniane są dokumenty. Następny etap jest związany z procedowaniem w międzyresortowych uzgodnieniach ministerialnych, a na końcu musi być przyjęte rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Burmistrz przewiduje, że ten etap potrwa 2-3 miesiące.

- Liczę na to, że koniec lata, ale w tym roku będziemy mieli status uzdrowiska – zdradził burmistrz Wiśniowski.

Przez 10 lat w Lidzbarku Warmińskim wykonano wiele inwestycji, aby mogło zostać uzdrowiskiem

Lidzbark Warmiński, przygotowując się do uzyskania statusu uzdrowiska, zrealizował w tym celu wiele inwestycji, które wkrótce mają być gotowe.

- Wspomniałem już wcześniej o szpitalu uzdrowiskowym. Tam będzie basen, około 200 miejsc noclegowych i tam będzie szpital, a także sanatorium i dla tych kierowanych przez NFZ, ale też i dla tych, którzy będą chcieli skorzystać komercyjnie z oferty, którą daje zakład przyrodoleczniczy. Około 400 osób może dziennie przyjąć ten zakład – wyjaśnił włodarz miasta.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:

Dowiedzieliśmy się również, że zakład przyrodoleczniczy z częścią hotelową i szpitalem może być otwarty w okolicach sierpnia tego roku. Jednak zanim w ogóle było możliwe podjęcie starań o uzyskanie statusu uzdrowiska, konieczne było wykonanie szeregu inwestycji.

- To, co było wcześniej zrobione, to jest 10 lat wielu inwestycji, które były ze sobą połączone, które dawały komplementarne działania do tego, żeby Lidzbark Warmiński stał się miastem przyjaznym dla mieszkańców i tych, którzy będą przyjeżdżali, czyli kuracjuszy, turystów i sportowców, to trzy elementy, które są bardzo istotne. Ten czwarty element, to jest mały biznes. Miasteczka uzdrowiskowe nigdy nie mają wokół siebie dużych firm produkcyjnych, wpływających np. na środowisko. To, co staramy się robić, to uzbrajanie terenów pod potrzeby energetyki, odnawialnych źródeł energii, ewentualnego biznesu małego i średniego – wytłumaczył Jacek Wiśniowski.

Przez ostatnie 10 lat około 300 mln zł Lidzbark Warmiński wykorzystał na stworzenie niezbędnych prac, z tego dotacji około 200 mln zł uzyskano z różnych źródeł zewnętrznych. Przeorganizowano całkowicie miasto. Powstały takie inwestycje jak infrastruktura uzdrowiskowa, tężnie, które już zostały oddane, uzbrojenie terenów, promenady, parki odpoczynku, bulwary, pawilon zdrowia, Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, a także ponad 40 zmodernizowanych dróg. W planach jest wprowadzenie elektrycznej, bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi kuracjusze będą mogli skorzystać z oferty uzdrowiskowej Lidzbarka Warmińskiego już w 2025 r.

Lidzbark Warmiński ma wiele atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć?

W Lidzbarku Warmińskim odpoczną nie tylko kuracjusze. Turyści także nie powinni się nudzić, bo lista niepowtarzalnych miejsc, które warto zobaczyć jest bardzo długa. Będąc w miasteczku, warto na własne zobaczyć te zabytki:

  • Zamek Biskupów Warmińskich;
  • Kolegiata św. Piotra i Pawła;
  • Dawny kościół ewangelicki;
  • Kościół Podwyższenia Krzyża;
  • Przedbramie Bramy Wysokiej;
  • Mury obronne i układ urbanistyczny;
  • Oranżeria Krasickiego - barokowo-klasycystyczny pawilon ogrodowy;
  • Neogotycki ratusz z XIX wieku;
  • Budynek dawnego młyna;
  • Kaplica przy ul. Bema;
  • Kaplica św. Katarzyny przy ul. Bartoszyckiej;
  • Kolejowa wieża ciśnień;
  • Most drogowy przy ul. Kopernika;
  • Zabytkowe domy przy ulicach: Wysokiej Bramy, Kajki, Mickiewicza, Kopernika, Lipowej, Wyszyńskiego, Placu Konstytucji 3 maja, Ratuszowej, Hożej, Kasprowicza, Placu Wolności 3.

Przez miasto przebiega 8 szlaków turystycznych. Są to szlaki piesze, rowerowe, samochodowe i kajakowe. Do najbardziej znanych należą Szlak Kopernikowski i Szlak Zamków Gotyckich.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur
Czy wiesz, w którym mieście Warmii i Mazur znajduje się ten zabytek? Sprawdź swoją wiedzę w quizie
Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Dom Mendelsohna?
Czy wiesz, w którym mieście Warmii i Mazur znajduje się ten zabytek? Sprawdź swoją wiedzę w quizie